لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

گزارش سیاسی: انتخاب  تاریخی  رای دهندگان  آمریکا  (بخش  دوم)


کریس سیمیکینز، خبرنگار صدای آمریکا، ویرجینیا

رای دهندگان ایالات متحده در مورد باراک اوباما و نژاد او و تاثیر آن در انتخابات ریاست جمهوری دیدگاه های متفاوتی دارند.

برخی از رای دهندگان سفیدپوست و متعلق به طبقه کارگری می گویند تمایل چندانی به انتخاب اوباما ندارند.

باراک اوباما، سناتور حزب دموکرات اولین نامزد آمریکایی آفریقایی تبار یک حزب اصلی ست که برای مقام رییس جمهوری ایالات متحده کاندید شده است.

نظرسنجی ها بیانگر آن است که اوباما در حال حاضر از سناتور جان مک کین نامزد حزب جمهوری خواه پیشی گرفته است.

اگر نتیجه رای گیری در روز انتخابات بر این نظرسنجی ها مهر تایید بزند، اوباما، اولین رییس جمهوری سیاه پوست ایالات متحده خواهد بود.

این در حالی ست که این نظرسنجی ها نمی تواند در این امر که آیا مردم آمریکا در حریم خصوصی باجه های رای گیری در نهایت بر مبنای نژاد گرایی رای خواهند داد، تعیین کننده باشد.

مسئله اصلی دیگاه های رای دهندگان سراسر کشور نسبت به آمادگی ایالات متحده برای انتخاب یک رییس جمهوری سیاه پوست است.

در ماه مارس، باراک اوباما نامزد حزب دموکرات با بیان سخنانی در باره نژاد خود و تاثیرات احتمالی آن بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به انتخابات مقدماتی درون حزبی چنین گفت: « علیرغم این که برخی افراد به نامزدی من از دید نژادی نگاه می کردند ما در برخی از ایالت های کشور که بیشترین جمعیت سفیدپوست را در خود جای داده بودند، پیروزی های قابل توجهی کسب کردیم. »

باراک اوباما، در مرحله مقدماتی رقابت های انتخاباتی حزب دموکرات با سناتور هیلاری کلینتون ، آرای میلیون ها سفیدپوست را از آن خود کرد.

در حال حاضر، وی در سطح ملی در رقابت های انتخاباتی با جان مک کین سناتور جمهوری خواه قرار دارد.

اوباما امیدوار است تا آرای ایالت هایی همچون ویرجینیا و ویرجینیای جنوبی را که به طور سنتی جمهوری خواه هستند، را به خود جلب کند.

ایالت هایی همچون پنسیلوانیا هستند که گرچه به طور سنتی طرفدار کاندیداهای دموکرات هستند، اما در مرحله مقدماتی بیشتر جمعیت سفیدپوست قشر کارگری به هیلاری کلینتون رای دادند.

بسیاری از رای دهندگان در این ایالت ها به این امر که مسئله نژاد در رای آنها در انتخابات ماه نوامبر تاثیر خواهد داشت، اذعان کرده اند.

ویرجینیای غربی، ایالت جنوبی ست که جمعیت بزرگی از طبقه کارگر را در خود جای داده است.

استیو میلر، صاحب یک هتل و رستوران در شهر فرانکلین می گوید مردم این شهر به اوباما رای نخواهند داد. من فکر نمی کنم تصمیم آنها نژادپرستانه است و گرچه به نظرم چنین طرز فکری مشکل آفرین خواهد شد، اما مردم ویرجینیای غربی هنوز مطمئن نیستند که آمادگی انتخاب یک رییس جمهور سیاه پوست را داشته باشند.

زمانی که هیلاری کلینتون، اوباما را در انتخابات مقدماتی ویرجینیای غربی شکست داد، ارقام نظرسنجی مشترک اخبار ای بی سی و واشنگتن پست حاکی از آن بود که از هر ۱۰ رای دهنده، ۲ نفر با توجه به رنگ پوست نامزد انتخاباتی رای داده است.

اد تالمان، سردبیر روزنامه فرانکلین می گوید: « مشکل مردم ویرجینیای غربی با اوباما این است که وقتی یک سیاه پوست در مسند قدرت سیاسی قرار دارد و یا یک فرد سیاهپوست قدرت سیاسی دارد، بسیاری از ساکنان شهرهای کوچک ویرجینیای غربی تصور می کنند سیاست های او به جای رسیدگی به وضعیت جمعیت سفیدپوست قشرکارگری به طرفداری از سیاه پوستان متمایل خواهد بود.»

جف بومن، یک مغازه دار ۸۴ ساله معتقد است: « آمریکا برای انتخاب یک رییس جمهوری سیاه پوست آماده است اما در عین حال فکر می کند اوباما به دلیل بی تجربه بودن، حائز صلاحیت این مقام نیست و این امر بیشتر از نژاد او در تصمیم مردم موثر است.»
ولشا ریور، استاد دانشگاه ویرجینیا که پژوهش های گسترده ای پیرامون واکنش رای دهندگاه نسبت به رنگ پوست کاندیداها انجام داده، می گوید: « تمایل شدیدی بین رای دهندگان آمریکا وجود دارد تا نه تنها متعصب و نژادپرست به نظر نیایند، بلکه تصمیم های خود را بر بنیان نژاد افراد اخذ نکنند. بنابراین وقتی یک رای دهنده در برابر انتخاب بین یک نامزد سیاه پوست و یک نامزد سفیدپوست قرار می گیرد، سعی می کند بر مبنای نژاد تصمیم گیری نکند.»

پنسیلوانیا نیز ایالت شمال شرقی ست که جمعیت بزرگی از اقشار کارگری سفید پوست دارد.

این ایالت که بیش از ۸ میلیون از شهروندان آن برای اخذ رای ثبت نام کرده اند، برای پیروزی اوباما تعیین کننده است.

هیلاری کلینتون، در مرحله مقدماتی انتخابات حزب دموکرات اوباما را در این ایالت شکست داد.

لیلیان کپلر، ۸۰ ساله اهل لویستون در پنسیلوانیا می گوید: « مشکل من با اوباما به نژاد او مربوط نیست. هیچ ربطی به سیاه پوست بودن او ندارد. من معتقدم وی از ویژگی هایی و توانایی هایی که مک کین دارد برخوردار نیست. »

اوباما، بین دانشجویان و دانشگاه ها، حتی در ایالت های جمهوری خواه نیز از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

جسی وایت، دانشجوی دانشگاه ویرجینیا در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا برای انتخاب یک آمریکایی آفریقایی تبار آمادگی دارد می گوید: « من فکر می کنم تعداد زیادی از مردم آماده چنین انتخابی هستند و مشتاق اند تا گذشته را پشت سر بگذارند و چشم امید به آینده داشته باشند و قدم های مستحکم تری نسبت به گذشته بردارند.

دو دانشجوی دیگر دانشگاه ویرجینیا می گویند نژاد عامل تعیین کننده ای در این انتخابات خواهد بود اما برای آن ها این امر صحت ندارد.

جف اسکلی، دانشجوی دانشگاه ویرجینیا می گوید: « من فکر می کنم نژاد هنوز برای بعضی از مردم مسئله مهمی ست ولی درصد اندکی از افراد به این مسئله توجه خواهند کرد و امیدوارم که آن دسته که می توانند نتایج انتخابات را تغییر دهند دیدگاه خود را تغییر دهند. »

کریس بلاک می گوید من صادقانه فکر می کنم افرادی که به اوباما رای نمی دهند در واقع به ان دلیل نیست که او آفریقایی تبار است، بلکه به این علت است که اصلا" تصمیم ندارند به یک دموکرات رای دهند.

ناظران سیاسی بر این باورند کنکاش در دیدگاه های عمومی عمدتا" به این دلیل که بسیاری احساسات واقعی خود را آشکار نمی کنند کار دشواری ست و گاهی اوقات رای دهندگان حتی از این امر که مسئله نژاد بر تصمیم آن ها تاثیرگذار است آگاهی ندارند.

XS
SM
MD
LG