لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

گزارش سیاسی: انتخاب تاریخی رای دهندگان آمریکا (بخش اول)


جفری یانگ، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

نامزدی باراک اوباما به این معناست که برای اولین بار یک سیاه پوست نامزد برگزیده یک حزب اصلی برای مقام رییس جمهوری آمریکاست.

مبارزات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا، اخبار رسانه های کشور را تحت الشعاع خود قرار داده و توجه جهانیان را به خود جلب کرده است.

با حضور باراک اوباما، اولین آمریکایی آفریقایی تبار که نامزدی یکی از احزاب سیاسی عمده کشور برای مقام ریاست جمهوری را کسب کرده، رقابت ها به یک نقطه عطف تاریخی بدل شده است.

پرسش اصلی این است که آیا آمریکا برای انتخاب یک رییس جمهوری سیاه پوست به کاخ سفید آمادگی دارد؟

انتخابات ۴ نوامبر به هیچ یک از تجربه های گذشته شباهت ندارد.

برای اولین بار در تاریخ، سناتور باراک اوباما یکی از دو نامزد دو حزب اصلی شرکت کننده در رقابت ها، یک فرد رنگین پوست است.

برخی رای دهندگان آمریکا، همزمان با انتخابات رییس جمهوری آینده آمریکا با رفتارها و مسائل مربوط به نژاد نیز روبرو خواهند شد.

پروفسور اری ساباتو، استاد علوم سیاسی دانشگاه ویرجینیا می گوید: « رنگ پوست اوباما یک عامل غیر قابل اجتناب است. اگر واقع بینانه به این مسئله نگاه کنیم، هنوز تعصب های نژادی در جنوب و یا در ایالت های مرزی ایالات متحده وجود دارد. من فکر می کنم این یک مشکل واقعی برای اوباماست و به هر حال مطرح کردن آن برای او دشوار است. هرچه اوباما بیشتر در مورد مسائل نژادی صحبت کند، مردم بیشتر به آن فکر خواهند کرد و در عین حال صحبت نکردن در مورد آن نیز مشکل بزرگتری ایجاد می کند.»

نامزدی باراک اوباما، یک مانع عظیم را از میان برداشته است اما اوباما اولین سیاه پوستی نیست که برای دستیابی به مقام ریاست جمهوری تلاش می کند.

در سال ۱۹۷۲ ، شرلی چیشولم، نماینده دموکرات کنگره از نیویورک در این رقابت ها شرکت کرد، اما موفق به جلب اکثریت آرای حزب دموکرات نشد.

در سال ۱۹۶۸، زمانی که چیشولم به مقام اولین زن سیاه پوست کنگره ایالات متحده برگزیده شد، آمریکا در اوج تحصن ها و تظاهرات برای دستیابی به حقوق مدنی برابر بود و معترضان خواستار توقف تبعیض و نابرابری نژادی در مناطق جنوبی ایالات متحده بودند.

در ماه آوریل سال ۱۹۶۸، همزمان با این اعتراض ها، ترور دکتر مارتین لوتر کینگ جوان ، رهبر جنبش حقوق مدنی آتش خشم سیاه پوستان آمریکا را برانگیخت و شعله های آن را به خیابان ها کشاند.

۱۶ سال بعد، در سال ۱۹۸۴، جسی جکسون برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد.

جکسون در مرحله مقدماتی انتخابات حزب دموکرات موفق به کسب ۳⁄۵ میلیون رای شد.

در سال ۱۹۸۸، جسی جکسون در دومین تلاش ناموفق خود برای کسب این نامزدی، دو برابر بیشتر رای به دست آورد.

از سویی دیگر توماس مان، پژوهشگر گروه موسسه بروکینگز در واشنگتن می گوید: « اوباما نماینگر نسل جدیدی از نامزد های اقلیت های نژادی ست. وی به نسل جنبش حقوق مدنی تعلق ندارد. اوباما معارض و یا ستیزه جو نیست و نامزدی خود را در قالب یک آمریکایی آفریقایی تبار مطرح نکرده است. او در مقام باراک اوباما در این رقابت ها شرکت کرده است.»

مبارزات انتخاباتی اوباما، همزمان با جلب حمایت آمریکایی آفریقایی تبار، جمعیت سفیدپوست، لاتین، آمریکایی های آسیایی تبار را نیز به خود جذب کرده است.

اوباما نسل جوانی را که حتی از نظرواجد شرایط رای دادن نیستند به ذوق و شوق آورده است. از زمانی که سن رای به ۱۸ سال کاهش یافت، چنین حضور فعال و مشارکتی مشاهده نشده است.

تصور عمومی بر این است که این حمایت گسترده و همه جانبه از اوباما و ارقام نظر سنجی های روز انتخابات پیروزی را برای اوباما به ارمغان خواهد آورد.

ولشا ریورز، پژوهشگر دانشگاه ویرجینیا می گوید: « به احتمال زیاد هشدارهایی در این زمینه وجود خواهد داشت. تجربه های مشابه در انتخابات گذشته نشان می دهند، کاندیدهای سیاه پوست با رویدادهای غیرمنتظره و ناخوشایندی مواجه شده اند. به نظر من اصل مسئله این است که رای دهندگان پیش از ورود به حوزه های رای گیری ادعا می کنند به یک کاندیدا رای میدهند و پس از خروج از حوزه ها مشخص می شود که به کاندیدای دیگر رای داده اند. علت عمده و مهم آن به واکنش و تعصب های نژادی آن ها بستگی دارد. »

در سال ۱۹۸۲، نظرسنجی های پیش از انتخابات مبارزات انتخاباتی فرماندار کالیفرنیا حاکی از این بود که تام برادلی، شهردار لوس آنجلس به دلیل نژادش پیشگام رقابت هاست، اما وی پس از شمارش آرا از رقیب خود شکست خورد.

در سال ۱۹۸۹ و در انتخابات ویرجینیا، داگلاس والدر، نامزد سیاه پوست در ارقام نظرسنجی های پیش از انتخابات، تا ۱۰ درصد پیشرو تر از رقیب خود بود اما در نهایت اختلاف پیروزی او کمتر از یک درصد بود.

کارشناسان علوم سیاسی چنین پدیده ای را « تاثیر برادلی » ( اختلاف بین ارقام نظرسنجی ها در آرای مردم و نتایح نهایی انتخابات) می خوانند و این عامل تععین کننده ای در نتایج انتخابات است.

برخی از اقشار مردم آمریکا در مناطق مختلف و با سطح درآمد متفاوت نسبت به انتخاب یک رییس جمهوری سیاه پوست ابراز آمادگی می کنند و برخی هنوز در این مورد تردید دارند.

XS
SM
MD
LG