لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

بمب گذاران انتحاری دست کم بيست و هشت نفر را در شمال سومالی کشتند


مقامات در شمال سومالی از کشته شدن دست کم بيست و هشت نفر در حملات بمب گذاران انتحاری به هدفهائی عمده در شهرهای آن منطقه ، از جمله در حمله به دفتر سازمان ملل متحد و سفارت اتيوپی خبر ميدهند.

به گفته مقامات محلی سه بمب گذار انتحاری امروز، چهارشنبه، به يک اداره دولتی، دفتر برنامه عمرانی سازمان ملل متحد، و سفارت اتيوپی در هرگيسيا واقع در ناحيه جدائی طلب موسوم به سومالی لند حمله کردند. در اين حملات دست کم ده نفر نيز مجروح شده اند.

موسه گله يوسف فرماندار ناحيه قبلا گفته بود دو بمب گذار انتحاری با منفجر کردن اتومبيل های بمب گذاری شده در مقابل اداره اطلاعات دولت در شهر بندری بوساسو دست کم شش سرباز را مجروح کردند.

دولت سومالی روز يکشنبه برای به اجرا گذاشتن يک آتش بس، و شروع روند فراخوانی سربازان اتيوپيائی از سومالی، موافقتنامه ای را با گروههای اپوزيسيون امضا کرد.

شورشيان اسلامی همزمان با نبرد با نيروهای دولت، سربازان اتيوپيائی و يک نيروی کوچکترصلحبانی اتحاديه عرب، موفق به کسب قدرت نيز شده اند.

اتيوپی دو سال پيش برای حمايت از دولت سومالی و مبارزه با شورشيان اسلامی هزاران سرباز به سومالی فرستاد.

دولت سومالی و اپوزيسيون موسوم به ائتلاف برای آزادسازی مجدد سومالی، درماه ژوئن در جيبوتی موافقتنامه ای را برای آتش بس امضا کردند ، اما اين اقدام هنوز به خشونتی که کشور را فراگرفته پايان نداده است.

سومالی در هفده سال گذشته فاقد يک دولت با ثبات مرکزی بوده است.

XS
SM
MD
LG