لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

سوريه آمريکا را به تهاجم تروريستی متهم کرد


سوريه به دليل حمله ای که مدعيست باعث کشته شدن هشت غير نظامی شد، ايالات متحده آمريکا را متهم به «تهاجم تروريستی» کرده است.

وزارت امور خارجه و پنتاگون هيچ يک در باره اين حادثه اظهار نظر نکرده اند، اما رسانه های غربی به نقل از مقامات آمريکايی می گويند که نيروهای آمريکا ديروز (يکشنبه) دست به حمله ای عليه «جنگجويان خارجی» در داخل سوريه زدند.

وزير امور خارجه سوريه، وليد المعلم، امروز (دوشنبه) در لندن گفت اين حمله در روز روشن انجام گرفت، و دليل آن است که حمله از روی سهو نبوده و بلکه حاصل «قصد بی پرده» مهاجمان بوده است.

وی هشدار داد در صورت يک حمله ديگر سوريه از خاک خود دفاع خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، شون مک کورمک، امروز اذعان داشت که سوريه درباره حادثه ای که گفته می شود ديروز رخ داده رسما شکايت کرده است. وی از گفتگوی بيشتر در باره حادثه تهاجمی سرباز زد، اما گفت نفوذ فرامرزی شبه نظاميان از خاک سوريه به عراق کماکان به عنوان يک مساله مطرح است.

به گفته خبرگزاری رسمی سوريه، صنعا، امروز هزاران تن در تشييع جنازه قربانيان حمله ديروز شرکت کردند. رسانه های دولتی پيش از اين گفته بودند که يک زن و شوهر، يک پدر و چهار فرزندش، از جمله قربانيان اين حادثه بوده اند. گزارش های ارايه شده درباره سن و سال اين کودکان چيزی نمی گويند. يک خبرنگار آسوشيتدپرس از تشييع جنازه گزارش کرد که اجساد هفت مرد را ديده است، که هيچکدان ايشان کودک خردسال نبوده اند.

به گفته سوريه قربانيان ديروز در اثر حمله سربازانی کشته شدند که از هليکوپترهای ارتش آمريکا بيرون آمده و به سوی بنايی که در شهر اب کمال در حال ساختمان بوده حمله ور شدند. ابو کمال در هشت کيلومتری مرز عراق قرار دارد. به گزارش رسانه های دولتی، پس از انجام عمل، هليکوپترها به داخل عراق مراجعت کردند.

سخنگوی دولت عراق، علی الدباغ، بامداد امروز گفت هدف حمله ناحيه ای در خاک سوريه بود که شبه نظاميان از آن برای حمله به عراق استفاده می کردند. وی اضافه کرد بغداد از دمشق خواسته بود که اعضای گروهی را که طی حملات اخير متهم به قتل نوزده مامور امنيتی عراقی بودند را استرداد کند. سوريه به اظهارات دباغ پاسخ علنی نداده است.

XS
SM
MD
LG