لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

گروگان کلمبيايی گروه فارک از چنگ آدم ربايان گريخت


قانون گذار کلمبيايی که از سال ۲۰۰۰ تا به حال در گروگان آدم ربايان نيروهای مسلح انقلابی کلمبيا، موسوم به فارک، بود، خود را از قيد اسارت نجات داد. پس از عمليات نجات ماه ژوئيه ارتش کلمبيا، که منجر به آزادی يکی از نامزدان سابق انتخابات رييس جمهوری کلمبيا، و سه آمريکايی شد، او اولين فردی که توانست به کمک زندانبان خود از قيد اسارت گروه شورشی چپگرای فارک بگريزد.

اوسکار توليو ليزکانو، قانون گذار ۶۲ ساله کلمبيايی، که از پنجم ماه اوت سال ۲۰۰۰ تا به حال در اسارت گروه مسلح انقلابی آن کشور موسوم به فارک بود توانست روز يکشنبه به کمک فرمانده جوان واحد شورشی خود با گريز به غرب کلمبيا خود را از قيد اسارت شورشيان چپ گرا نجات دهد و سرانجام پس از هشت سال احساس آزادی کند. او را بلافاصله به بيمارستان شهر کالی منتقل کردند و پزشک معالج وی گفت که دچار بيماری کم آبی و سوء تغذيه شده است.

پس از عمليات نجات دوم ماه ژوئيه ارتش کلمبيا، که منجر به آزادی اينگريد بتانکورت فرانسوی تبار، نامزد سابق انتخابات رييس جمهوری کلمبيا، و سه پيمانکار نظامی آمريکا شد، ليزکانو اولين گروگان فارک است که توانست خود را از قيد اسارت گروه شورشی چپ گرای فارک برهاند.

گريز او شکست ديگری برای شورشيان چپ گرای فارک به حساب ميايد که که طولانی ترين سابقه نبرد را با دولت مرکزی تحت حمايت آمريکا داشته است. او با ريشی سفيد، پيراهنی سياه و مندرس، و شلواری که آغشته به گل و لای بود در شهر کالی در کنار خوان مانوئل سانتوز، وزير دفاع کلمبيا، با خبرنگاران به گفتگو پرداخت.

او گفت که در هنگام اسارت «قادر نبودم با شورشيان و يا زندانبانان خود گفتگو و ارتباطی بر قرار کنم.» او به نقل از کتاب اوديسه هومر، متفکر يونان باستان، اظهار داشت زندگی آزاد بالاتر از هر ثروت و اندوخته ايست. او از فرمانده ۲۸ ساله واحد شورشی، به نام الياس ملقب به ايسازا، به عنوان فردی دلير و شجاع ياد کرد و از کمک های وی تشکر کرد.

او گفت که از گرسنگی و کمبود مواد غذايی رنج ميبرد و افزود که در هفته های اخير تنها خوراک وی نيشکر و مغز نخل بود. و آقای سانتوز، وزير دفاع کلميبا، گفت گريز آنها در پی گريز دو هفته پيش ماروکو، يکی از اعضای فارک که در همان واحد خدمت ميکرد صورت گرفت. او گفت ماروکو مقامات را از محل اسارت ليز کانو مطلع کرده بود.

در همين ارتباط، آلوارو اوريبه، رييس جمهوری کلمبيا، در يک کنفرانس خبری از ايسازا تشکر کرد و گفت که من از طريق سفارت فرانسه با دولت آن کشور گفتگو کرده ام و دولت فرانسه تمايل خود را برای دادن پناهندگی به ايسازا و دوست دختر وی اعلام کرده است.

بستگان و دوستان ليزکانو از جمله کارلوس، پسر و آمپارو خواهر وی از آزادی وی شديداً ابراز خوشحالی کردند.
آمپارو گفت «خبر برای خانواده ما فوق العاده و بسيار مسرت آميز بود؛ ما مدتها در انتظار چنين لحظه ای بوديم.» کارلوس با ابراز خوشحالی و تشکر از آقای اوريبه و سانتوس نيروهای نظامی گفت پدرم بار ديگر آزادی خود را بازيافت که يکی از آروزهای وی در اسارت بود.

XS
SM
MD
LG