لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

اولمرت خواستار شدت عمل عليه مهاجرين يهودی افراطی شد


نخست وزير اسرائيل خواستار شدت عمل عليه يهوديان افراطی مهاجری شده است که امروز، يکشنبه، در نزديکی يک شهر فلسطينی در کرانه غربی اقداماتی خشونت آميزانجام دادند.

شاهدان فلسطينی ميگويند دهها مهاجر يهودی پس از آنکه سربازان اسرائيلی يک يهودی نشين بی مجوز را در نزديکی شهرهبرون برچيدند، قبرهای فلسطينيان را تخريب و طاير اتوموبيل ها را سوراخ و پاره کردند.

پليس اسرائيل ميگويد چهار مهاجر پس از حمله به يک افسر اسرائيلی، و تلاش برای آتش زدن اتوموبيل های پليس، بازداشت شدند.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل به اعضای کابينه اش گفت دولت او چنين خشونت هائی را تحمل نمی کند و مرتکبين را تعقيب قضائی خواهد کرد.

وی همچنين بعضی از مهاجران افراطی را، که به تلافی يهودی نشين برچيده شده، خواستارحمله به سربازان اسرائيلی شده بودند، تقبيح و محکوم کرد.

منتقدين ميگويند دولت اسرائيل برای جلوگيری از تشديد خشونت اخير مهاجران عليه فلسطينيان در کرانه غربی اقدامی کافی انجام نداده است.

در همين حال مقامات اسرائيلی امروز يک مرد فلسطينی را به توطئه برای ربودن سربازان اسرائيلی و بردن قاچاقی آنها به نوار غزه متهم کردند.

مقامات اسرائيلی ميگويند جما ابو دوويبه، بيست و يکساله، در ماه سپتامبر هنگامی که ميخواست قاچاقی از شبه جزيره سينای مصر به اسرائيل نفوذ کند دستگير شد.

وی به توطئه برای فريب دادن سربازان اسرائيلی از طريق پيشنهاد معاملات مرتبط با قاچاق مواد مخدر، و کشاندن آنها به آن سوی مرز اسرائيل در نوار غزه متهم شده است.

مقامات اسرائيلی ميگويند ستيزه گران حماس که غزه را در کنترل دارند به نقشه کشی برای اين توطئه کمک کرده اند.

ستيزه گران حماس، و دو جناح کوچکتر، گيلاد شليت سرباز اسرائيلی را دو سال پيش در حمله ای ازنوار غزه به اسرائيل ربودند. حماس از آن پس خواستار آزادی صدها فلسطينی زندانی در ازای پس دادن اين سرباز اسير شده است.

XS
SM
MD
LG