لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

گزارش سیاسی: واکنش دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در رابطه با دستگیری دانشجوی ایرانی ساکن لس آنجلس توسط مقامات جمهوری اسلامی


عشا مومنی، دانشجوی ۲۸ ساله دانشگاه ايالتی کاليفرنيا در نورتريج که برای پژوهش درباره جنبش زنان در ايران به اين کشور مسافرت کرده بود روز ۱۵ اکتبر در تهران به اتهام ارتکاب تخلف رانندگی در بزرگراه مدرس دستگير و زندانی شد.

طبق گزارش سازمان عفو بين الملل ، پس از دستگيری ، منزل محل سکونت خانم مومنی در تهران مورد جستجو و بازرسی قرار گرفت و کامپيوتر و فيلم های مصاحبه هايی که اين شهروند آمريکايی زاده لس آنجلس در طول اقامت خود در ايران تهيه کرده بود ضبط و مصادره شد.

بنا بر اين گزارش سازمان عفو بين الملل، عشا مومنی سپس به زندان اوين برده شد و مقامات به اعضای خانواده او در تهران گفتند که به شرطی که آن ها خبر دستگيری عشا را فاش نکنند او به زودی آزاد خواهد شد.

برخی از دوستان نزديک و همکلاسی های عشا که در لس آنجلس نگران وضعيت او در ايران بودند به همين جهت از گفت وگو با صدای آمريکا و ديگر رسانه ها در مورد او خودداری کردند.

هنگامی که از سوی يکی از شعبه های دادگاه انقلاب به خانواده خانم مومنی اطلاع داده شد که هيچگونه اطلاعاتی در مورد چگونگی وضعيت و پرونده او به آن ها داده نخواهد شد ، اعضای خانواده مومنی تصميم گرفتند که جزئيات دستگيری او را به اطلاع عموم برسانند.

بنا بر آخرين اعلاميه سازمان عفو بين الملل، تا کنون خبری درمورد اين مسئله که خانم عشا مومنی محکوم به ارتکاب جرمی شده است به دست نيامده است اما بنا بر گزارش برزو درگاهی، خبرنگار روزنامه لس آنجلس تايمز در ايران ، نگرانی هايی در رابطه با امکان بد رفتاری و يا تحت شکنجه قرار گرفتن خانم مومنی به چشم می خورد.

نيکل شوئری، سخنگوی سازمان عفو بين الملل در لندن امروز در يک گفتگوی تلفنی با خبرنگاران در لس آنجلس گفت:«ما به پيگیری گزارش ها و اظهارات مقامات در ايران ادامه می دهيم و شرايط را تحت نظارت داريم.»

عشا مومنی که هم اکنون بنا برگزارش های رسيده در بند معروف ۲۰۹ زندان اوين به سر می برد، زاده و تبعه آمريکا است و از چندی پيش برای مدت دو ماه به ايران رفت تا در مورد تز فارغ التحصيلی خود که روی مسئله زنان در ايران متمرکز بود پژوهش هايی انجام دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ايالات متحده، رابرت وود، گفت که عليرغم عدم هر گونه ارتباط ديپلماتيک ميان ايران و آمريکا، او از داخل ايران خواستار اطلاعاتی در مورد شرايط عشا مومنی شده است:«من مطمئن نيستم اما به نظر می رسد که خانم مومنی دارای دو تابعيت بوده است. ما درحال حاضر کوشش داريم تا اين اطلاعات را به دست بياوريم.»

دوستان و هم کلاسی های عشا مومنی، در چند روز گذشته با ايجاد يک تارنمای اينترنتی خواستار آزادی فوری او شده اند.

مقامات دانشگاه ايالتی کاليفرنيا در نورتريج، محلی که خانم عشا مومنی در آن به تحصيل اشتغال داشته است ضمن تماس دائم با قانون گذاران در واشنگتن ، وزارت امور خارجه و محمد خزائی، نماينده دائمی ايران در سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری و بلاشرط او شده اند.

جولين کسنر، رييس دانشگاه ايالتی کاليفرنيا در نورتريج، در يک اعلاميه رسمی که از طريق سايت اينترنتی دانشگاه منتشر شده است نوشته است:«عشا يک دانشجو است که وقت خود را صرف درک و يادگيری اصل خود وضعيت کنونی مملکتش کرده است . تمام کسانی که کوچکترين اهميت و ارزشی برای علم و دانش قائلند به خاطر نقشی که تحقيقات آکادميک درزمينه روشن سازی شرايط بشری دارد بايد امروز نگران اين واقعه باشد.»

ديويد بلومن ، يکی از استادان عشا مومنی در رشته ارتباطات جمعی که می گويد از شنيدن اين خبر دچار شوک شده است گفت: «من می دانم که اينگونه اتفاقات در ايران می افتاد اما مطمئن هستم که مقامات ايرانی هيچگونه نگرانی درمورد پروژه عشا نبايد داشته باشند. اين تنها يک تمرين آکادميک است که محتوی آن قرار نيست در هيچ جايی به جز نشريات داخلی دانشگاه به چاپ برسد. من نمی توانم بفهمم که چرا عشا را زندانی کرده اند؟»

بنا بر آخرين گزارش های رسيده از سازمان عفو بين الملل، پيام های تلفنی برای محمد محمدی ، سخنگوی هيئت ايرانی سازمان ملل در نيويورک تا کنون بی پاسخ گذاشته شده است.
XS
SM
MD
LG