لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

گزارش اجتماعی: فشارهای روانی رکود اقتصادی بر زنان سالمند 


جف سوئیکورد، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

کارشناسان بر این باورند که تنش های روانی یکی از علائم شایع بحران های مالی ست.

همزمان با جدی تر شدن معضل افزایش بحران اقتصادی در ایالات متحده، تعداد بیشتری از شهروندان این کشور با فشارهای روانی و نگرانی مواجه می شوند.

یافته های یک پژوهش جدید در انجمن روان شناسی آمریکا حاکی از آن است که زنان سالمندی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند، بیشترین میزان فشار و تنش های روحی ناشی از بحران مالی را گزارش کرده اند.

الیزابت آسلپهتز، همچون بسیاری از مردم آمریکا از نگاه کردن به قبض ماهانه حساب بازنشستگی خود وحشت دارد.

الیزابت حدود ۶۵ ساله است و قصد دارد تا به زودی بازنشسته شود اما پس انداز بازنشستگی اش نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است.

وی می گوید: « ارزش پس اندازهایم به شدت کاهش یافته و رکود اقتصادی اخیر بسیار نگران کننده است. من و همسرم تصمیم داشتیم تا بعد از بازنشستگی با اتکای کامل به پس اندازهایمان در بیمه تامین اجتماعی روزگار بگذرانیم. در شرایط کنونی این برنامه ریزی سخت تر خواهد شد و ممکن است این پول، کفاف زندگی روزمره مان را هم ندهد.»

نگرانی و بلاتکلیفی الیزابت ، معضلات مشابهی برای بسیاری از مردم آمریکا فراهم آورده است.

یافته های پژوهش انجمن روان شناسی آمریکا ثابت کرده است مشکلات مالی، مهمترین عامل فشارهای روانی مردم آمریکاست.

کاترین نوردال، کارشناس انجمن روان شناسی آمریکا می گوید: « سطح نگرانی مالی مردم آمریکا آن چنان افزایش یافته که از هر ۱۰ آمریکایی، ۸ نفر نگران آینده است و در نتیجه در تنش های روحی و روانی به سر می برد و گستردگی سطح این تنش ها در مقایسه با سال های گذشته بی سابقه است.»
در سراسر کشور، اخباری مبنی بر اقدامات خشونت آمیز و خودکشی ناشی از مشکلات اقتصادی گزارش شده اند.

یک زن اهل ماساچوست که ناچار به تخلیه خانه خود شده بود، با اسلحه خودکشی کرده است.

در کالیفرنیا، مردی که در پی سقوط بازار سهام، همه دارایی خود را از دست داده بود خانواده اش را به قتل رساند و سپس خودکشی کرد.

کاترین نوردال، کارشناس انجمن روان شناسی آمریکا می گوید: « چنین واکنش هایی طبیعی نیستند و اقدام های افراطی محسوب می شوند. انتظار نمی رود مردم در شرایط دشوار و نگران کننده، دست به این کارها بزنند. من فکر می کنم از دیدگاه بالینی، مردی که خود و خانواده اش را به قتل رسانده با بسیاری از معضلات دیگر نیز دست و پنجه نرم می کرده است.»

برای بسیاری، رویارویی با بحران نیازمند راهکارهای عملی ست.

الیزابت می گوید احتمالا برای جبران ضررهای مالی ناشی از دست دادن پس اندازهای خود، باید تغییراتی در شیوه گذران دوران بازنشستگی خود پدید آورد.

وی می گوید: « ما دوست داریم به اروپا و سفرهای دریایی برویم. دوست داریم خیلی کارهای دیگر بکنیم. اما با وضعیت فعلی فکر نمی کنم هیچ یک از این ها امکان پذیر باشد.»

بزرگترین نگرانی الیزابت پرداخت هزینه های پزشکی دوران بازنشستگی است.

وی می گوید: « من نگران سلامت همسرم هستم که پس از بازنشستگی و توقف دریافت بیمه شغلی ناچار است بیمه خصوصی خریداری کند و پرداخت هزینه های آن سرسام آور است. »

بر اساس پژوهش انجمن روان شناسی آمریکا، تاثیر تنش های روحی ناشی از بحران مالی بر زنان، بویژه آن دسته که بیش از ۶۳ سال سن دارند، بیشتر از مردان است.

کاترین نوردال، کارشناس انجمن روان شناسی آمریکا می گوید: « چنین یافته هایی تعجب آور است چرا که به طور معمول زنان رده سنی بیش از۶۳ سال که بازنشسته شده و یا در آستانه بازنشستگی قرار دارند و بچه هایشان سروسامان گرفته اند، کمترین نگرانی و فشار روانی را دارند. »

نوردال می گوید: « مردم با راه های ساده می توانند به کاهش تنش و استرس خود کمک کنند. خواب و خوراک منظم و معاشرت با دوستان و اعضای خانواده تاثیری زیادی بر روحیه آنها خواهد داشت.»

وی خاطر نشان می کند نتایج تحقیق نشان داده پیاده روی مرتب و استفاده از دارو نیز به کاهش علائم افسردگی خفیف و نگرانی کمک خواهد کرد.

الیزابت برای کاهش نگرانی و فشارهای روحی خود روزی ۵ مایل پیاده روی می کند.

XS
SM
MD
LG