لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۴

اکوگه <BR> Okoge


کارگردان: تاکاهيرو ناکاجيما
ژاپن،۱۹۹۳، رنگی، ۱۲۰ دقيقه

«اکوگه» در زبان ژاپنی اصطلاحی است به معنی زنی که همواره در پيرامون مردان همجنس گرا می گردد و با ايشان دوستی می کند. اصطلاح انگليسی معادل آن fag hag است.فيلم «اکوگه» داستان عشقی غير متداولی را با نگاهی افشاگرانه به زيرفرهنگ subculture همجنس گرايان در ژاپن معاصر در هم آميخته است.

کاراکتر اصلی فيلم، که اصطلاح اکوگه به او اطلاق می شود، زن جوان و معصومی است بنام «سايوکو» که با مرد جوان و دوست پسرمسن ترش طرح دوستی می ريزد. برای مدت کوتاهی اين مثلث غير متعارف به سايوکو احساس آزادی می بخشد، آزادی از قيد و بندهای جامعه سنتی ژاپن که گزينه های محدودی برای زنان قايل است. وقتی که فشارهای اجتماعی به جدايی دو مرد عاشق می انجامد، سايوکو به مرد جوان کمک می کند تا شرکای جنسی تازه برای خودش دست و پا کند. و اين آغاز گر بازی خطرناکی است که پای سايوکو را به عرصه خشونت و بزهکاری باز می کند.

سبک فيلم رمانتيک و طنزآلود است بامقدار زيادی چاشنی نوآوری و سبک روايی موزون و سيال که از کمدی های اجتماعی تا ملودرام، بخصوص با گوشه چشمداشتی به موقعيت های خجالت آور و صحنه های محظوردار، را در بر می گيرد. صحنه های سکسی شديد و غليظ، عطوفت و متانت را با صداقتی که تا اين زمان در سينمای ژاپن مرسوم نبوده در هم می آميزد.

فيلم که گويا تا حدی نيز جنبه اتوبيوگرافيک دارد، عناصر خصوصی زندگی را با طيف وسيعتر زندگی همجنس گرايان ژاپنی پيوند می زند. در اين فراخنا از همجنسگرايان «مخفی» گرفته تا آن ها که بقول آمريکايی ها «از گنجه بيرون آمده اند» را می بينيم، تا آنها که بی حيايی را پرچم هويت خود کرده اند و بطور روشن و صريحی همجنس گرايی خود را آرم استقلال شخصی خود قرار داده اند. اين دنيای براندازنده

زاويه ديد منحصربفردی را، در انتقاد از جامعه ای که سخت پايبند اصول سنتی و هوادار همشکلی و همرايی است، فراهم می سازد.

اکوگه تجليلی از عشق در همه اشکال نامرسوم و نامتداولش است. مبلغ عشق به عنوان آن نيرويی است که تعاريف تنگ و باريک مفاهيمی چون مرد، زن، عشق جنسی/غيرجنسی، همجنسگرا/غيرهمجنسگرا و غيره تمامی آنرا دربر نمی گيرد.

XS
SM
MD
LG