لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

هندوانه پکن <BR> Pekin no suika


کارگردان: نوبوهيکو اوباياشی
ژاپن، ۱۹۹۰، رنگی، ۱۳۵دقيقه

هندوانه پکن فيلمی است چند بعدی که در زير نقاب کمدی تند و تيزش نگاهی عميق و اجتماعی به مسايل دارد.

داستان فيلم که بر اساس واقعيات بازسازی شده، درباره يک ميوه فروش و رابطه اش با چند دانشجوی چينی است. ميوه فروش «شونزو» نام دارد و از درآمد معتدلی برخوردار است، ولی زندگيش بناگهان با ورود عده ای دانشجوی بی بضاعت چينی به شهر بر هم می خورد.

شونزو در ابتدا با کارهای خوب مثل بذل و بخشش های ساده به اين «خارجی» ها نزديک می شود، ولی رفته رفته کار اين آشنايی بيخ پيدا کرده و وارد مرحله ای می شود بنام «ديوانگی چينی» که عبارت است از وسواس عجيبی که هم سلامتش را بخطر می اندازد، هم کسب و کارش را در معرض ورشکستگی قرار می دهد، و هم خانواده اش را تا مرز از هم پاشيدگی می برد.

کارگردان اوباياشی با تبعيت از سبک کار استاد مسلم سينما، ياسوجيرو اوزو، يعنی با پرداختن به جزئيات ريز و مشاهدات دقيق، زندگی خانوادگی ژاپنی را جوری ترسيم می کند تا نمايانگر عقايد و مسايل فلسفی بزرگتر اجتماع هم باشد.

هندوانه پکن بخصوص نسبت به رابطه سنتی چين و ژاپن خيلی حساس است و با دقت در صحنه های برخورد کاراکترهايش و از فحوای کنايه ها و صحبت هايشان به مقولاتی مثل عقده های خودکم بينی فرهنگی و احساس مسئوليت بخاطر لشگر کشی های زمان جنگ بر می خوريم که بسيار تازه و گوياست.

اين کنايه ها و اشارات منظم و هدفدار کم کم جمع شده و به مشکلات متاخر هم کشيده می شود، مثل احساس ناراحت کننده عدم ارضا و احساس پوچی که در جامعه ژاپنی بخاطر رونق اقتصادی اش در دهه ۱۹۸۰ ميلادی بوجود آورده است.

اوباياشی با بکارگيری طنز اجتماعی مخصوص سينمای معاصر ژاپن تيزبينی خاصی را به نمايش می گذارد که ديدنی است.

XS
SM
MD
LG