لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

اوپک قيمت مطلوب نفت را بشکه ای هفتاد تا نود دلار ميداند


قيمت های جهانی نفت در معاملات اوليه امروز، پنجشنبه، در واکنش به پيش بينی سرمايه گذاران راجع به تصميم احتمالی توليدکنندگان عمده نفت جهان به پائين آوردن سطح توليد، سيرصعودی داشت.

در سنگاپور، نفت خام سبک برای تحويل در ماه دسامبر تا بشکه ای شصت و هفت دلار بفروش رسيد. اين نوع نفت در معاملات روز چهارشنبه بشکه ای شصت و شش دلار معامله شد، که پائين ترين سطح در شانزده ماه اخير بود.

در لندن، هر بشکه نفت برنت برای تحويل در ماه دسامبر قريب شصت و پنج دلار به فروش رسيد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز جمعه جلسه ای فوق العاده در وين تشکيل ميدهد. انتظار ميرود اعضای اوپک تصميم به کاهش توليد نفت به ميزان سه ميليون بشکه در روز بگيرند. هدف، متوقف ساختن سير نزولی قيمت های نفت است که در ماه ژوئن رکورد بشکه ای صد و چهل و هفت دلار بجا گذاشت و تا کنون تنزلی پنجاه درصدی داشته است.

شکيب خليل رئيس اوپک ميگويد قيمت مطلوب برای نفت بين بشکه ای هفتاد تا نود دلار است.

تنزل قيمت های نفت در معاملات روز چهارشنبه ناشی از يک گزارش دولت آمريکا بود که ميگويد ميزان ذخاير نفت در انبارها در هفته گذشته با افزايشی يک درصدی به سيصد و يازده ميليون بشکه رسيد. گزارش همچنين ميگويد تقاضا برای سوخت های نفتی نسبت به سال گذشته بيش از هشت درصد کاهش يافته است.

اين گزارش مويد نگرانی بسياری از سرمايه گذارانی است که معتقدند اقتصاد آمريکا وارد مرحله رکود شده است و تقاضا برای نفت بازهم کاهش خواهد يافت.

XS
SM
MD
LG