لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

کاهش قیمتهای نفت ادامه دارد


قیمتهای نفت، یک روز پس از آن که به دلیل نگرانی های ناشی از امکان تصمیم کشورهای تولید کننده به کاهش تولید برای تثبیت قیمتها بشکه ای بیش از دو دلار بالا رفت، تنزل می کند.

قیمت نفت خام برای تحویل در آینده که روز دوشنبه بالا رفت، در معاملات روز سه شنبه در بورس نیویورک بیش از سه دلار، تقریبا پنج درصد، پایین آمد و به بشکه ای زیر ۷۱ دلار رسید.

برخی اقتصاد دانان می گویند جاذبه نفت، بخشی به دلیل نیرومندتر شدن ارزش برابری دلار، برای سرمایه گذاران کم شده است. آنها اغلب از کالاهایی مانند نفت برای حفاظت از خودشان در برابر خطرات همراه با تورم استفاده می کنند. تحلیلگران همچنین می گویند سرمایه گذاران همچنان نگران آن هستند که کندی رشد اقتصاد در سراسر جهان، تقاضا برای نفت را کاهش دهد.

قرار است سازمان کشورهای صادرکننده نفت در این هفته جلسه ای تشکیل دهد. وزیران نفت کشورهای عضو می گویند اوپک ممکن است تولید روزانه را بین یک تا سه میلیون بشکه کاهش دهد. یک کاهش سه میلیون بشکه ای، موجودی نفت در جهان را بیش از سه درصد پایین خواهد آورد.

اوپک حدود ۴۰ درصد نفت جهان را تولید می کند، و برخی اقتصاد دانان می گویند اگر کاهش قیمتهای نفت ادامه پیدا کند، برخی از اعضای اوپک قادر نخواهند بود هرینه برنامه های جاری خود را بپردازند.

رییس اوپک می گوید تولید نفت برای ثبیت قیمتها ممکن است دو میلیون بشکه در روز طی چند مرحله کم شود.

رییس آژانس بین المللی انرژی ابزار نگرانی کرده است که اگر اویک تولید را کاهش دهد، امکان دارد تاثیری منفی بر بهبود اقتصادی جهان بگذارد.

XS
SM
MD
LG