لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

چاوز: اگر بهای هر بشکه نفتِ خام  بینِ ۸۰ تا ۹۰ دلار تثبیت شود بسیار خشنود خواهم شد


هوگو چاوز، رئیسِ جمهوریِ ونزوئلا، در پایانِ هفته ای که گذشت طیِ گفتگوئی با خبرنگاران نسبت به کاهشِ اخیر بهای نفتِ خام در بازارهای جهانی ابرازِ خشنودی کرد.

رئیسِ جمهوریِ ونزوئلا در تعطیلاتِ آخرِ هفته ای که گذشت طیِ بازدید از خطِ آهنِ جدیدی، که در منطقه ای موسوم به پورتو کابِلّو احداث شده است، به خبرنگاران در موردِ کاهشِ اخیرِ بهای نفتِ خام در بازارهای جهانی گفت اگر بهای هر بشکه نفتِ خام در بازارهای بین المللی بینِ ۸٠ تا ۹٠ دلار تثبیت شود او بسیار خشنود خواهد شد.

چاوز این سخنان را در حالی ایراد کرد که روزِ جمعه گذشته هر بشکه نفتِ خام در بازارِ نیویورک به قیمتِ هفتاد و یک دلار و ۸۵ سِنت خرید و فروش شد.

رئیسِ جمهوریِ ونزوئلا همچنین اعلام کرد که در حالِ تهیه ی پیش نویسِ پیشنهادی به سازمانِ کشورهای صادر کننده ی نفت (اوپک) است که بر اساسِ آن محدودیتهائی برای افزایشِ بهای نفت ظرفِ 5 سالِ آینده در نظر گرفته خواهد شد. هوگو چاوز اضافه کرد در صورتی که ما بتوانیم سازمانِ اوپک و کشورهای صادرکننده ی بزرگِ دیگر نظیرِ روسیه را به امضای این پیشنهاد قانع کنیم موفق خواهیم شد در تولیدِ نفتِ خام قیمت و سودِ حاصل از آن و همچنین در سرمایه گذاری و مصرفِ نفت بازاری با ثبات و موازنه عادلانه به دست آوریم.

از سوی دیگر کارشناسان و تحلیلگرانِ سیاسی معتقدند دولتِ ونزوئلا در صورتی که بهای نفتِ خام به کمتر از ۸٠ دلار در ازای هر بشکه برسد قادر به ادامه صرفِ بودجه های کلانِ کنونیِ خود در بخشهای مختلف نخواهد بود و با خطرِ مخالفت و نارضایتیِ مردمِ روبرو خواهد شد.

نفتِ خام نزدیک به ۹۴ درصد از صادراتِ ونزوئلا را تشکیل داده و ۵۰ درصد از بودجه دولتِ این کشور را تأمین می کند.

چاوز در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران با هدفِ آنچه کارشناسان اطمینانِ خاطر دادن به مردمِ کشورش نامیدند افزود ونزوئلا در واکنش به بُحرانِ اخیرِ اقتصادی در سراسرِ جهان مبلغی معادلِ یکصد میلیارد دلار متشکل از ارز و دیگر سرمایه های مختلفِ خارجی را برای پشتیبانی از اقتصادِ خود اندوخته کرده و به قولِ معروف به کناری گذاشته است.

سازمانِ اوپک قرار بود در واکنش به کاهشِ نسبتاً ناگهانیِ بهای نفت در بازارهای جهانی نشستی اضطراری در اواسطِ ماهِ آینده یا نوامبر برگزار کند اما رسیدنِ هر بشکه نفت به کمی بیش از ۷۰ دلار در روزِ جمعه گذشته موجب شد که اوپک این نشستِ اضطراری را زودتر از موقعِ مُقرر یعنی برای روزِ جمعه آینده برنامه ریزی و برگزار کند.

XS
SM
MD
LG