لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

تردیدها نسبت به وضعیت سلامتی کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی افزایش یافته است


طی چند هفته اخیر تردیدها نسبت به وضعیت سلامتی کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی افزایش یافته است. این درحالی است که مقامهای کره جنوبی می گویند هیچ گونه فعالیت غیرمعمولی را درکره شمالی مشاهده نکرده اند. با این وصف، گزارش رسانه های ژاپن حاکی از آن است که به دیپلماتهای کره شمالی درسراسر جهان دستورداده شده طی چند روز آینده منتظرخبر یا اعلامیه ای مهم از جانب دولت خود باشند.

روزنامه های ژاپنی طی دوروزاخیر نوشته اند که کشور کمونیستی کره جنوبی به دیپلماتهای خود که خارج از آن کشور به سر می برند هشدار آمادگی داده است و ظاهرا از ورود خارجیان نیز به آن کشور خودداری می کند.

روزنامه سانکئی چاپ توکیو می افزاید امروز دوشنبه تحولی مهم انعکاس علنی خواهد یافت و درخصوص آن درکره اطلاع رسانی خواهد شد. به نوشته این روزنامه علت چنین تحولی قاعدتا یا مرگ رهبر کره شمالی است و یا کودتا.

درحالی که دولت کره شمالی هرگونه بیماری رهبر آن کشور را مطلقا رد کرده است و رسانه های کره شمالی خبررسانی پیرامون تحولات داخلی و خارجی را به شیوه معمول ادامه می دهند، کیم جونگ ایل از نیمه ماه اوت، اندکی بیش از دو ماه پیش تاکنون درملإ عام ظاهر نشده است.

مقامهای کره جنوبی و ایالات متحده می گویند آقای کیم احتمالا سکته کرده است و باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

این در حالی است که کره شمالی هرگونه مشکل جسمی رهبر شصت و شش ساله خود را منکر شده است.

سازمان اطلاعات و امنیت سئول روز گذشته اعلام کرد که نمی تواند گزارشهای روزنامه های ژاپنی را تأیید کند. درواشنگتن نیز نوئل کلی از سخنگویان وزارت امورخارجه گفته است نمی تواند دراین خصوص اظهار نظر کند.

XS
SM
MD
LG