لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

صدر از قانونگذاران عراقی خواستار رد موافقتنامه امنيتی با آمريکا شد


مقتدا صدر واعظ شيعه عراقی از پارلمان عراق خواستار رد موافقتنامه امنيتی با آمريکا شده است، و در همين حال هزاران نفر از حاميانش در بغداد عليه اين موافقتنامه تظاهرات کرده اند.

تظاهرکنندگان ، امروز، شنبه، حين راه پيمائی از شهرک صدر بغداد به سوی يک ميدان مرکزی پايتخت ، شعارهای ضد آمريکائی سر داده بودند، و پرچم های عراق را تکان ميدادند.

يک دستيار صدر اعلاميه ای را با صدای بلند از سوی اين واعظ با نفوذ خواند که از قانونگذاران عراقی ميخواهد به موافقتنامه امنيتی رای ندهند. صدر ميگويد اين موافقتنامه به حضور سربازان آمريکائی در عراق پايان نميدهد، و حاکميت را به مردم عراق نمیسپارد.

اين تظاهرات گسترده در حالی برپا ميشود که مقامات آمريکائی و عراقی در تلاش کسب حمايتی سياسی از پيش نويس موافقتنامه هستند.

موافقتنامه، تمديد حضور نيروهای آمريکائی در عراق را پس از سی و يکم دسامبر که دوره ماموريت سازمان ملل متحدی آنان منقضی ميشود مجاز ميشناسد.

سخنگوی وزارت دفاع آمريکا ميگويد پيش نويس حاوی هدفهائی زمانی برای فراخوانی دست کم بعضی از صد و پنجاه و چهار هزار سرباز آمريکائی در عراق است.

رابرت گيتس وزير دفاع، و کاندوليزا رايس وزير امورخارجه، ديروز اعضای با نفوذ کنگره را از پيش نويس موافقتنامه با خبر ساختند و سعی کردند حمايت سياسی آنان را جلب کنند.

پيش نويس برای اطلاع عموم منتشر نشده است.

دولت بوش گفته است موافقتنامه به تائيد کنگره نياز ندارد. اما سند نهائی آ ن مستلزم تصويب در پارلمان عراق و تشکيلات ديگر است.

XS
SM
MD
LG