لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۶

گزارش اجتماعی: هندوستان؛ اقلیم گرسنگان جهان


آنانجا پارسیچا، خبرنگار صدای آمریکا

طبق یک گزارش تازه، علیرغم شرایط و پیشرفت های اقتصادی سال های اخیر، هندوستان بیشترین تعداد مردم گرسنه در جهان را دارد. این گزارش تازه نشان می دهد که جنبش سریع و عظیم اقتصادی توانسته است موفقیت و کامیابی های تازه ای را برای مردم طبقه متوسط در این کشور به همراه داشته و بسیاری از آنها را از سطح فقر بالا بکشاند اما میلیون ها تن از مردم هند در این کشور پهناور هنوز با کمبود درآمد مواجهند.

یک گزارش از طرف انستیتوی بین المللی قانون پژوهش های غذایی نشان می دهد که گرسنگی در ۱۷ ایالت اصلی هندوستان به صورت جدی و گاه هشدار دهنده رواج دارد.

این گزارش که بخشی از فهرست راهنمای گرسنگی جهانی سال ۲۰۰۸ به شمار می رود تصویر ملال انگیزی از شرایط گرسنگی در هندوستان به دست می دهد. بنا بر این گزارش، علیرغم سال ها رشد و پیشرفت اقتصادی، از لحاظ تعداد مردم گرسنه، هند در شرایط بس وخیم تری نسبت به ۲۵ کشور گرسنه در مناطق قحطی زده جهان به سرمی برد. طبق این گزارش ۲۰۰ میلیون نفر در هندوستان از گرسنگی رنج می برند.

این گزارش نشان می دهد که اغلب این افراد گرسنه و افراد با تغدیه ناقص را کودکان هندوستان، در ایالت های فقیرنشین تری چون مادهیا پرادش و بیهار، تشکیل می دهند.

با این حال سرپرست این پژوهش ها، پورنیما منون، می گوید فقر تنها عامل گرسنگی در این مناطق به شمار نمی رود و در ایالت های دیگر که در آن حداقل سواد و بهداشت وجود دارد نیز این کمبود تغذیه سالم و مرگ در میان کودکان وجود دارد:« درست است که فقر یکی از دلایل ساختاری این مشکلات به شمار می رود اما بسیاری از ایالت ها هستند که علائمی بهتر از دیگر مناطق یا بسیار بدتر از دیگرایالت ها از خود نشان داده اند. این خود می تواند نشانه آن باشد که این ایالت ها سرمایه گذاری بهتری در برنامه های مربوط به تغذیه و بهداشت داشته اند. برنامه هایی که تاثیرات اساسی در شرایط کم وزنی و مرگ کودکان داشته است.»

با این وجود آمار نشان داده است که برخی از فقیرترین ایالت های هندوستان چون اوریسا واز باسواد ترین این ایالت ها، کرالا، از بیشتر ایالت های ثروتمند این کشور تعداد گرسنگان کمتری دارند.

در مجموع، شرایط بسیار نگران کننده است . حتی بهترین ایالت های هند از جمله پنجاب، از لحاظ درصد مردم گرسنه در ردیف کشورهایی چون ویتنام قرار دارد.

انستیتوی بین المللی قانون پژوهش های غذایی پیشنهاد می کند در کشوری چون هندوستان که مشکل اساسی تفاوت های فاحش طبقاتی بین مردم فقیر و ثروتمند است، ازدیاد سرمایه گذاری در کشاورزی نقش عمده ای در مبارزه با گرسنگی خواهد داشت.

پنج سال پیشرفت سرسام آور اقتصادی ، ثروت زیادی را برای میلیون ها نفر از مردم ایجاد کرده است. مردمی که این پول و ثروت را صرف خرید وسایل تجملی و خوش گذرانی می کنند. در حالی که برای مردم حاشیه نشین و روستا نشین ، با افزایش قیمت مواد خوراکی در جهان، تهیه غذا و مایحتاج روزانه هر روز سخت تر می شود.

بیش از نیمی از جمعیت یک میلیارد نفری هندوستان با روزی یک دلار یا کمتر زندگی می کنند. دولت هند مصمم است تا با ایجاد قوانین تازه، شرایط زندگی بخش فقیرنشین و گرسنه این کشور را بهبود بخشد.

XS
SM
MD
LG