لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

گزارش اجتماعی: جزیره گلوستون خود را از زیر خرابی های آیک بیرون می کشد


گرگ فلاکاس، خبرنگار صدای آمریکانزدیک به یک ماه پس از خرابی ها و انهدامی که طوفان دریایی آیک در جزیره کوچک گلوستون در تکزاس بوجود آورد هنوز مقادیر زیادی تمیزکاری در دست اقدام است. یک سوم جمعیت این شهرک، بنا بر گفته شهردار این شهر، خانه های خود را از دست داده اند اما خدمات اولیه در این شهر انجام شده است و منازل و اماکن تجاری کم کم به جای اول خود باز می گردند

.

گلوستون به نحوی به شهر تضادها شباهت دارد. جایی که نیروی زیبایی طبیعی، نیروهای مخرب طبیعت را تحت الشعاع قرار می دهد

.

شهروندان این جزیره کوچک می گویند قدرتی بالاتر از قدرت یک طوفان مخرب لازم است که آنها را از این منطقه به جای امن تری بکشد. لوییس واکر که مثل بسیاری از دیگر ساکنان گلوستون مصمم است به زندگی در این ناحیه ادامه دهد، در حالی که مشغول تمیز کردن جلوی خانه ای است که بیش از ۴۳ سال در آن زندگی کرده می گوید:«من و تمام خانواده ام از پدر و مادر تا پدر بزرگ و مادر بزرگ و اجدادم اینجا زندگی کرده ایم. بنابراین هیچ دلیلی نیست که من اینجا را ترک کنم


مقامات شهری می گویند بیش از یک سوم ساکنان گالوستون خانه های خود را از دست داده اند. اغلب منازل مسکونی در سواحل این جزیره کاملا از بین رفته اند درحالی که باد، آسیب مختصری به منازل و اماکنی که از ساحل دور بوده اند وارد آورده است.

با این وجود، تمیزکاری اماکن آسیب دیده و شستن و پاکیزه ساختن کپک از روی آنها ماه ها به طول خواهد انجامید.

منطقه تفریحی «سن لوییس» یکی از مناطقی است که کم تر آسیب دیده است. این ناحیه روبروی خلیج مکزیک قرار دارد و بر فراز یک قطعه زمین مرتفع ساخته شده است که پیش از این یک قلعه نظامی قدیمی بوده است. یکی از رستوران های خوراک دریایی در این منطقه هرگز مجبور نشد به علت وقوع طوفان درهای خود را ببندد.

یکی از مقامات شهری که در طول وقوع طوفان در جزیره باقی ماند استیو لوبلانک است:«ما هنوز راه زیادی را برای ترمیم و بهسازی این منطقه در پیش داریم اما می خواهیم که مردم به این جزیره بازگردند و ضمن خوشگذرانی پول خود را در اینجا خرج کنند.»

یک مسئله مهم که می تواند مردم را به این منطقه بازگرداند، صف آرایی موتورسواران « لون استار» است که هر سال در ماه اکتبر ده ها میلیون دلار منفعت برای گلوستون به همراه دارد.

برگزارکننده لون استار، ران لیمباک می گوید او امسال نیز انتظار دارد تا یک جمعیت نیم میلیون نفری در این مراسم شرکت کنند چرا که او معتقد است که موتورسواران تکزاسی عاشق جزیره گلوستون هستند:«شهر هوستون، بیش از ۳۲۵ هزار موتورسوار ثابت دارد. علاوه برآن گروه کثیری از موتورسوارها هستند که فقط به خاطرزیبایی این سواحل به اینجا می آیند. بنابراین ما همسایگانی داریم که فقط برای یک روز برای خوش گذرانی و حمایت از گلوستون به این منطقه خواهند آمد.»

سفر به گلوستون، در عین حال می تواند به جهانگردان این فرصت را بدهد که خرابی های آیک را از نزدیک تماشا کنند. منظره قایق های وارونه شده و کامیون هایی که به طور ۲۴ ساعته مشغول پاکسازی زباله های طوفان دریایی از حوالی پلی که جزیره را به زمین اصلی می رساند هستند.

در حالی که پاکیزه ساختن خرابی های ناشی از آیک ماه ها به طول خواهد انجامید، مقامات شهری معتقدند گلوستون به سرعت به سوی بهبودی پیش می رود.

XS
SM
MD
LG