لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

کلاغ ها <BR> Wrona


کارگردان: دوروتا کِدزيرزاوازکا Dorota Kedzierzawska
لهستان، ۱۹۹۶، رنگی، ۶۶ دقيقه

کلاغ پرنده ای است زمخت و پر سرو صدا و نفرت انگيز. قطعا دوست نداشتنی، شايد به دليل زمختی و سرو صدايش. «رونا» به معنی کلاغ هم اشاره به کاراکتر اصلی فيلم دارد و هم اسم بازی مورد علاقه اوست. اين فيلمی است زيبا و نسبتا کوتاه درباره يک دختر ۹ ساله که در يک شهر ساحلی با کوچه های سنگفرش شده و پلاژهای متروکه با مادرش زندگی می کند. مادری که گرفتار کار و زندگی است و برای او وقت ندارد.

در سرتاسر فيلم از پدر خبری نيست. از همان ابتدای فيلم پس از چند صحنه کميک، چند شات ناراحت کننده، و چند لحظه زيبا، بيننده متوجه می شود که قهرمان داستان از کلاس مدرسه جيم شده و در کوچه ها پرسه می زند.

زيبايی اين صحنه ها بيشتر بخاطرالگوی خاصی است که کادرهای فيلم مطابق آن در کنارهم قرار داده شده اند بطوريکه ديدن سلسله وار اين صحنه ها مسير آزاد گونهو حتی غير منطقی ذهن يک کودک را تداعی می کند.

بطور مثال در يک صحنه گروهی پسر بچه سرراه قهرمان داستان قرار می گيرند و می گويند اگر شلوارش را پائين بکشد به او يک شيرينی می دهند. او در عوض می رود و يک شيرينی به عنوان هديه برای مادرش می خرد، اما در صحنه ديگری در حاليکه، مثل يک مادر، سگ ولگردی را نوازش می کند، و او را به بازی می گيرد، سگ با او دوست می شود و وقتی که دختربچه به خواب می رود شيرينی اش را می خورد.

پس از آن دختر بچه قهرمان فيلم يک کودک سه ساله را می ربايد و رُل مادر را برايش بازی می کند. به اين ترتيب اين دو راه می افتند تا «آخر دنيا را کشف» کنند. در اين راه بين دو کودک رابطه عاطفی و پر مهری ايجاد می شود که ظريف و غير سانتی مانتال است. و بالاخره اين رابطه در معراج تلخ و نيشداری به نتيجه نهايی اش می رسد و به اين ترتيب يک دايره کامل را سير کرده و به ايماژ (تصوير) های اوليه فيلم يعنی جايی که کاراکتر اصلی در تنهايی بين دريا و آسمان معوق مانده بود باز می گردد.

از يک نظر کلاغ ها انسان را به ياد فيلم «کشتن مرغ مقلد» می اندازد و آنهم قدرت فوق العاده اش در ترسيم دنيای کودکانه يا دنيای درونی و ذهنی کودکانه است.

برخلاف فيلم های توليد شده در کشور بخصوصی که نامش را نمی آورم، که با هدف ايجاد چنين تاثيری همواره به دام سانتی مانتاليزم بيش از حد و عواطف سطحی می افتند، کلاغ ها توانسته از عوالم کودکی تصوير معقول و منطقی ای برای بزرگسالان بدست دهد. اين بيننده يک شات از دوفيلم کشتن مرغ مقلد و کلاغ ها را با بسياری از فيلم های تحقير آميز ياد شده عوض نمی کند.
XS
SM
MD
LG