لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

قرن بيستم من <BR> Én XX. századom, Az


کارگردان: ايلديکو انيه دی
مجارستان، ۱۹۹۰، سياه و سفيد، ۱۰۰ دقيقه

اين اثر خيره کننده کارگردان ايلديکو انيه دی مثل تاريخ سينما و تاريخ خود قرن بيستم با جرقه های چراغ برق آغاز می شود. طرح داستان، که پر از صحنه های جالب و ديدنی و اتفاقات شگرف است، بر محور زندگی دو خواهر بنا شده که در طفوليت از يکديگر جدا می شوند.

يکی بر حسب اتفاق در مسيری قرار می گيرد که نهايتا زندگی از او يک دزد جواهر و يک هدونيست (لذت طلب) تمام عيار می سازد و ديگری در مسيری می افتد که سرانجام يک مبلغ سياسی ايده آليست و فقير از آب در می آيد. حوادث جالب و حيرت انگيز زندگی اين دو خواهر سفری است معجزه آميز در طی قرن بيستم.

قرن بيستم من با ادغام زيرکانه بيوگرافی، مستند سازی، افسانه، و اوهام، زندگی واقعی و فيلم های دراماتيک، سياست، فمينيسم و ملودرام از نوع ويکتورين، دست به خلق مجدد قرنی می زند که قرن شگفتی و پيشرفت و اميد است، قرنی که تکنولوژی در آن معجزه ها کرد، تاريخ علمی-تخيلی شد و غبار هيجان آميز تغيير مثل الکتريسيته در هوا موج می زد.

قرن بيستم من در واقع اولين ساخته بلند کارگردان ايلديکو انيه دی است که به سبکی مبتکرانه و شاد و خلاق همه چيز رااز نو تعريف و سينما را بر پايه های نوينی پی ريزی می کند. اين فيلمی است که بلحاظ سبک و فورم نيز حيرت انگيز است، همچنين گفتمانی است درباره تاريخ و تصوير که حتما به ديدنش می ارزد.

XS
SM
MD
LG