لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

یک مقام دولت افغانستان: هواپیماهای بین المللی یک گردهمايی طالبان را بمباران کردند


یک مقام دولت افغانستان می گوید هواپیماهای جنگی بین المللی یک گردهمايی جنگجویان طالبان در نزدیکی مرز با پاکستان را بمباران کردند و هفتاد ستیزه گر را کشتند.

یک سخنگوی فرمانداری هلمند روز چهارشنبه گفت حمله سحرگاه در ناحیه « بهرامچه» روی داد.
ناتو و ائتلاف به فرماندهی آمریکا در افغانستان، این گزارش را تایید نکردند.

ناتو در یک اطلاعیه داخلی می گوید از گزارش رسانه ها در مورد حمله آگاه است، و می تواند تایید کند که روز ۱۲ اکتبر علیه گروهی از فرماندهان طالبان حملات هوايی دقیقی در آن منطقه صورت گرفت.

در رویدادی دیگر، مقامات افغانستان گفتند در دومین حمله به مرکز ایالت هلمند در این هفته، دست کم ۱۸ ستیزه گر طالبان کشته شدند.

به گفته آنها، ستیزه گران شامگاه سه شنبه به لشکرگاه حمله کردند. آنها همچنین شش پلیس را در یک پست بازرسی در شمال شهر کشتند.

پيشتر در روز سه شنبه، فرستاده ارشد سازمان ملل متحد به افغانستان گفت شورش طالبان از جنوب وشرق کشور فراتر رفته است، و به حملات بیشتر بر مردم و امدادگران منجر می شود.

کای آیدی در جلسه ای در شورای امنیت گفت افغانستان شاهد بالاترین تعداد حملات در ژوئیه و اوت سال جاری از سال ۲۰۰۲ بوده است. اما او همچنین نسبت به بیانیه ها و گفته های بد بینانه هشدار داد و گفت تحولات مثبتی نیز در افغانستان صورت گرفته است.

آیدی به تغییرات در دولت افغانستان و بهبود مناسبات با پاکستان استناد کرد.

روز سه شنبه همچنین وزیر دفاع افغانستان گفت سطح خشونت در کشور بالا رفته است و دلیل آن تا حدودی این است که دستاوردهای امنیتی در عراق موجب می شود ستیزه گران خارجی به افغانستان رو کنند.

در این میان، زلمی خلیل زاد نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد در شورای امنیت گفت ایالات متحده از کشته شدن تصادفی شهروندان افغان عمیقا متاسف است، و این مساله را دست کم نمی گیرد.

XS
SM
MD
LG