لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

گزارش: تظاهرات عليه کاهش بودجه آموزش و پرورش در ايتاليابيش از ٢٠ هزار از شهروندان ايتاليا روز شنبه در خيابان های رم دست به تظاهرات زدند. گرد همايی تظاهر کنندگان در پايتخت ايتاليا عليه مشی اقتصادی دولت آن کشور برای کاهش ١١ ميليارد دلار از بودجه آموزش و پرورش صورت گرفت.
***

بيش از ٢٠ هزار نفر در خيايان های رم گرد آمدند و در حالی که پرچم های قرمزی را حمل می کردند عليه ماريا استلا جلمينی وزير آموزش و پرورش دولت سيلويو برلوسکونی و مشی اقتصادی او شعار دادند.

خانم جلمينی لايحه اصلاحی را به تصويب رسانده است که منجر به کاهش بودجه سيستم آموزش و پرورش ايتاليا و در نتيجه کاهش شمار کارمندان و آموزگاران خواهد شد.

تظاهر کنندگان ابراز نگرانی کردند که کاهش بودجه آموزش و پرورش بيش از اندازه بوده و به سيستم آموزشی کشور لطمه خواهد زد.

يکی از تظاهر کنندگان در سخنرانی خود به جمعيت گفت «امکان ندارد که هر دولتی که بر سر کار بيآيد بودجه آموزش و پرورش را کاهش دهد. ١١ ميليارد دلار بسيار زياد است و موجب خواهد شد ١٠٠ هزار اموزگار کار خود را از دست بدهند. اين کاهش بودجه می بايد متوقف شود.»

يکی از شرکت کنندگان در تظاهرات گفت «من خشمگينم زيرا می خواهم همه دانش آموزان فرصت و امکان برابر برای تحصيل داشته باشند و در نتيجه مخالف کاهش بودجه هستم. ١١ ميليارد دلار کاهش بسيار زيادی است.»

معلمان ايتاليا نيز در اين تظاهرات شرکت داشتند.

يکی از آنان اظهار داشت اصلاحات جديد در سيستم آموزش و پرورش ايتاليا موجب بسته شدن مدارس و کاهش اعتبار سيستم آموزشی کشور خواهد شد.

کاستن از بودجه آموزش در ايتاليا نه تنها مدارس بلکه دانشگاه ها را نيز متاثر خواهد کرد زيرا بودجه دانشگاه های تربيت معلم و کمک هزينه تحصيلی به دانشجويان نيز کاهش خواهد يافت.

از آن جا که بيش از ٨٠ هزار نفر که در سيستم آموزشی دولتی ايتاليا مشغول به کارند احتمالا ً کار خود را از دست خواهند داد، انتظار می رود اتحاديه هايی چون اتحاديه آموزگاران به مخالفت با دولت برخيزند.

XS
SM
MD
LG