لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

گزارش اقتصادی: افزایش تبادلات بازرگانی چین و کره شمالی 


جیسون استروتر، خبرنگار صدای آمریکا، داندونگ – چین

تبادلات بازگانی کره شمالی و چین، دوست و متحد نزدیک این کشور، رو به افزایش است. موسسه مطالعات خاور دور درسئول اعلام کرده در نیمه اول سال جاری تبادلات بازرگانی بین دو کشور در مقایسه با دوره مشابهی در سال گذشته، ۲۵ درصد افزایش یافته است.

در شهر داندونگ در چین، منطقه هم مرز با کره شمالی، تقریبا فعالیت همه مغازه های خیابان اصلی منتهی به رودخانه بر تجارت مرزی مترکز است. برخی اجناس الکترونیکی همچون کولر برقی به مشتریان خود می فروشند.

« پل دوستی »، دو شهر مرزی سینویی جو در کره شمالی و داندونگ چین را به هم مرتبط می کند. کامیون های حامل جنس پیش از گذر از مرز بر پل دوستی، صف های طولانی بسته اند.

هو کاسون، یک تاجر چینی، که سال های متمادی شاهد تبادلات مرزی چین و کره شمالی بوده می گوید دولت و مردم کره شمالی همه اجناس مورد نیاز خود را از مناطق مرزی چین خریداری می کنند. وی می گوید مرم کره شمالی، مثل شهروندان چین به خرید علاقه بسیاری دارند و مشتریان اهل کره شمالی با دوستان خود در چین تماس می گیرند تا مقدمات خرید و انتقال اجناس مورد نیازشان از مرزهای چین به کره شمالی فراهم شود.

پس از پیروزی می یونگ باک، به مقام ریاست جمهوری کره جنوبی، که کلیه کمک های خود به کره شمالی را قطع کرده، تبادلات بازرگانی بین این دو همسایه آسیای شرقی ازاهمیت حیاتی برخوردار شده است.

دانیال پیکستون، تحلیل گر ارشد گروه بحران بین الملل در سئول می گوید: «این تبادلات تجاری مرزی، شاهرگ حیاتی و منبع ارز خارجی است که کسری بودجه کره شمالی را جبران می کند و در ضمن سرمایه گذاری از چین، منبع واردات مواد غذایی و دیگر اجناس مصرفی و کالاهای مصرفی ست که برای کره شمالی بسیار مهم است. »

اما تبادلات بازگانی صرف مد نظر اقتصادی چین نیست. شرکت های چینی برای همکاری با صنایع معادن کره شمالی قرارداد امضا کرده اند.
مروری بر گزارش های گمرکی چین، که توسط موسسه مطالعات خاورمیانه در سئول منتشر شده اند، نشان می دهد پکن در سال جاری صدها میلیون دلار زغال سنگ، فولاد و آلومینیوم وارد کرده است. پیکستون می گوید چین بر اساس منافع اقتصادی و قراردادهای سود آور با کره شمالی تبادلات بازرگانی انجام می دهد.

شهروندان چین نیز از ثروت معاون همسایه خود سود هنگفتی کسب کرده اند.

طلای تولید کره شمالی به طور غیرقانونی در داندونگ به فروش می رسد و پیدا کردن یک دلال طلای غیرقانونی برای خریداران چینی بسیار آسان است. نیم مثقال طلای خالص کرده شمالی حدود ۵۰۰ دلار به فروش می رسد. واهرفروشان می گویند ۷۰ درصد طلای داندونگ از کره شمالی وارد می شود. دلالان می گویند مردمی به هنگام عبور از مرز در ایستگاه های گمرک، طلاها را در کمربندهای خود مخفی می کنند.

گرچه تبادلات بازرگانی در دو سوی مرزها جریان دارد، اما گردش پول و سرمایه روند مشابهی ندارد. بازار آزاد چین و رشد اقتصادی که صدها میلیون چینی را از فقر نجات داده، داندونگ را شکوفا و ساکنان آن را مرفه کرده است.
اما ناکارآمدی مدیریتی دولت کره شمالی و سالهای متمادی همراه با معضلات کشاورزی اقتصاد این کشور را با بحران زده کرده است.

برنامه جهانی غذا و دیگر گروه های امدادی هشدار داده اند طی ماه های آینده، میلیون ها شهروند کره شمالی با قحطی روبرو خواهند شد. طی دهه گذشته هزاران تن برای فرار از گرسنگی و استبداد حکومتی به چین پناه برده اند.

چند دهه پیش، داندونگ و سینویی جو به شهرهای دوقلو می ماندند. اما امروز تفاوت های بین این دو شهربه وضوح به چشم می خورد. شبهای داندونگ زنده و سرشار از زندگی ست. بچه ها به بازی مشغولند و زوج ها زیر نورهای درخشان پیاده روی می کنند. اما آن سوی مرزهای یالو، سینویی جو، تاریک و دلمرده است.


XS
SM
MD
LG