لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

گزارش هنری: تب اسکار در هالیوود بالا می گیرداین روزها در هالیوود به هر طرف که نگاه کنید متوجه میل قوی دریافت جوایز اسکار می شوید که به شدت صنعت سینما را در این شهر تحت تاثیر قرارداده است. پاتریک گلداستاین، منتقد هنری روزنامه لس آنجلس تایمز، در گزارشی در این مورد می نویسد: «فیلمسازی به خاطر دریافت جایزه اسکار، موجب شده است تا یک الگوی دور از دسترس و غیر قابل تحمل اقتصادی در مقابل شرکت های تهیه فیلم قرار بگیرد و آنها را وادار سازد که فیلم هایی بسازند که بتواند در سطح اسکار رقابت کند.»

در یک سال گذشته، استودیوهای کوچکتر اما شناخته شده ای چون پیکچرهاوس، وارنر ایندیپندنت، پارامونت وانتاج، تینک فیلم و شرکت سینمایی سیدنی کیمل یا ورشکست شده اند و یا دچار بحران های شدید مالی، که در اثر آن و به دلیل کمبود بودجه نتوانسته اند به تهیه و تولید فیلم ادامه دهند.

بخش عظیمی از این مشکلات اقتصادی به خاطر مخارج گزافی است که این شرکت ها برای تبلیغات در اطراف فیلم خود و انتخاب این فیلم ها برای دریافت جوایز اسکار پرداخته اند.

با وجود آنکه هم اکنون در نیمه ماه اکتبر به سرمی بریم و هنوز چند ماهی به پایان سال میلادی و انتخاب بهترین فیلم های سال ۲۰۰۸ باقی مانده است، با این حال در گوشه و کنار و در میان جامعه فیلم سازی هالیوود، همه جا صحبت از جوایز اسکار است.

این روزها حتی در اولین نمایش فیلم های تازه در جشنواره های سینمایی مختلف، عکس العمل تماشاگر به فیلم ها آن چنان مطرح نیست بلکه همه می خواهند بدانند که آیا فیلم قابلیت نامزدی جوایز اسکار را دارد یا نه؟

چندی پیش ،مایکل سیپلی، گزارشگر روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله ای نوشت که چگونه غول های سرمایه گذاری در صنعت سینمای هالیوود حاضر هستند ده ها میلیون دلار را به دهان اژدهای اسکار بیاندازند. از جمله استودیوی پارامونت که امسال می خواهد ثابت کند بدون یاری استودیوی دریم ورکز و استیون اسپیلبرگ هم می تواند محصول تازه خود «شرایط عجیب و غریب بنجامین باتون» با شرکت برد پیت را نامزد دریافت جایزه اسکار کند.

سال گذشته کمپانی فیلم سازی وانتاج، بیش از ۵۰ میلیون دلار خرج تبلیغات فیلم «هیچ سرزمینی برای مردان کهنسال» از جمله چاپ آگهی در نشریات تخصصی سینمایی هالیوود برای جلب نظر رای دهندگان جوایز اسکار کرد. این فیلم که جایزه اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۰۷ را به دست آورد با وجود چهار ماه اکران ،هنوز نتوانسته است بخش عظیمی از مخارج تهیه و تبلیغات خود را بازپس یابد.

امروزه در بیش از هزار نشریه سراسری، خبرهای مربوط به نامزدی جوایز اسکار از هم اکنون جلب نظرمی کند و صدها سایت اینترنتی هنری، بخش عظیمی از مطالب خود را به تجزیه و تحلیل فیلم های سال و حدس و نظر افراد مختلف درباره برندگان و بازندگان احتمالی این جوایز اختصاص داده اند.

روز گذشته در نشریه اختصاصی «ورایتی» چاپ هالیوود، منتقد سینمایی این نشریه خانم ان تامپسون، گزارش ویژه ای را به مقایسه بازی رابرت داونی جونیور و جیمی فاکس و این که کدامیک از آنها جایزه اسکار ۲۰۰۸را به دست خواهند آورد اختصاص داده بود.

با این حال استودیوهای بزرگ فیلم سازی می گویند آنها مجبورند برای راضی نگاه داشتن ابرستاره های هالیوود، از هدف رسیدن به جوایز اسکار پیروی کنند.

از سوی دیگر چنانچه ابرستاره هایی چون کلینت ایستوود با فیلم تازه «چنجلینگ» که در ماه آینده به روی اکران خواهد آمد ناگهان تصمیم بگیرند که خارج از تب داغ اسکار به کار بپردازند و به استودیوی تهیه کننده خود دستور بدهند که از هر گونه خرج تبلیغاتی برای رسیدن به اسکار چشم بپوشند، شاید سوزنی باشد به بادکنک «اسکار» و فرصتی برای فیلم های بهتر که بتوانند در بازار پرچالش هالیوود به نمایش درآیند.

XS
SM
MD
LG