لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

وزیر خارجه آمریکا: همه طرف ها در آبخازيا و اوستيای جنوبی اشتباه کرده اند


کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا گفت دلایل مناقشه بین روسیه و گرجستان، بویژه اختلاف بین گرجستان و مناطق انشعابی آن، آبخازيا و اوستیای جنوبی، پیچیده هستند و تمام طرف ها اشتباهات و اشتباه محاسبه هایی را مرتکب شدند.

با این حال، هیچکدام از اینها تصمیم روسیه به یک هجوم تمام عیار و عبور از یک مرز شناخته شده را، که باعث آوارگی هزاران شهروند بی گناه از خانه هایشان شد، توجیه نمی کند.

رایس گفت رهبران روسیه اشغال نظامی را تا اعماق سرزمین گرجستان پيش برده و قرار داد آتش بس را که با میانجیگری نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه و رییس فعلی اتحادیه اروپا بسته شد، نقض کردند.

دیگر اقدامات روسیه در جریان این بحران نیز عمیقا نگران کننده بوده است. وارد آوردن اتهام هشدار دهنده نسل کشی به نیروهای گرجستان، اظهارات بی پایه در باره اقدامات آمریکا در جریان مناقشه، کوشش برای تجزیه یک دولت مستقل با شناسایی آبخازيا و اوستیای جنوبی، سخن گفتن در باره داشتن منافع مخصوص در چگونگی رفتار با همسایگان مستقل خود، و خودداری از دادن اجازه ورود ناظران بین المللی به آبخازيا و اوستیای جنوبی، علیرغم خشونت و تلافی جوئی جاری شبه نظامیان علیه شهروندان بی گناه گرجستان.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت اقدامات روسیه در گرجستان با یک طرح رفتاری که بدتر می شود هماهنگ است.

وی گفت، «اشاره من، از جمله، به ترساندن همسایگان مستقل روسیه است، و نیز استفاده از نفت و گاز بعنوان سلاح سیاسی، لغو یک جانبه پیمان نیروهای متعارف در اروپا، تهدید به هدف گرفتن ملت های صلحجو با سلاح های اتمی، فروش اسلحه به کشورها و گروه هایی که امنیت بین المللی را تهدید می کنند، و آزار دادن روزنامه نگاران و ناراضیان روسیه و دیگران. تصویری که از این طرح رفتاری بدست می آید، روسیه ای را نشان می دهد که روز بروز در داخل مستبد تر و در خارج مهاجم تر می شود.»

خانم رایس گفت، «حمله روسیه به گرجستان به هدف استراتژیکی قابل دوامی دست نیافته است و چنین نیز نخواهد شد.» او گفت هدف آمریکا این است که برای رهبران روسیه روشن سازد گزینش های آنها می تواند کشور را در مسیر یک طرفه انزوا و جدایی از جامعه بین المللی قرار دهد.

XS
SM
MD
LG