لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

اسراییل، کره شمالی را به ارسال تسلیحات کشتار جمعی به کشورهای خاورمیانه متهم کرد


اسراییل، کره شمالی را متهم کرده است با نقض تعهداتی که در پیمان کنترل تسلیحات بر عهده گرفته است تسلیحات کشتار و انهدام جمعی برای دست کم شش کشور در خاورمیانه می فرستد.

نماینده اسراییل در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز، شنبه، در وین گفت پیونگ یانگ از دیر باز یک منبع تسلیحات خطرناک، از جمله موشک های بالیستیک در منطقه بوده است، و آنها را از طریق بازار سیاه یا کانالهای پنهانی حمل می کند.

او که از کشورهای مقصد نام نبرد، این موضوع را در سخنانی در کنفرانس یک هفته ای ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی عنوان کرد. شرکت کنندگان قطعنامه ای را که بر نیاز به غیر اتمی ساختن کره شمالی تاکید می گذارد تصویب کردند.

ماه پیش، محمد البرادعی، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت کره شمالی بازرسان بین المللی را از کارخانه پردازش پلوتونیوم در یونگ بیون اخراج کرده است و برای راه اندازی دوباره آن آماده می شود.

نماینده اسراییل ابراز نگرانی کرد که به اندازه کافی به آنچه او آنرا «جنبه های تاریک» رفتار کره شمالی نامید توجه نمی شود، و گفت شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان میدهد کشورهای دیگر از روش های «خطرناک و غیر قانونی» آن کشور تقلید می کنند.

XS
SM
MD
LG