لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۶

قطعنامه تازه سازمان ملل بر اراده جامعه بین المللی در مقابل ایران تاکید می گذارد


قطعنامه تازه سازمان ملل بر اراده جامعه بین المللی در مقابل ایران تاکید می گذارد
<!-- IMAGE -->

چند روز پس از آن که محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخن گفت، شورای امنیت به اتفاق آرا قطعنامه جدیدی در مورد برنامه اتمی ایران تصویب کرد.

قطعنامه شماره ۱٨۳۵ بر درخواست شورای امنیت از دولت ایران برای متوقف ساختن تمام فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم و دیگر کارهای اتمی حساس بار دیگر تاکید می گذارد و همچنین از ایران می خواهد با آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا همکاری کند.

این قطعنامه را شش کشور پنج بعلاوه یک - بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، ایالات متحده و آلمان - پیشنهاد کردند. آنها برای متقاعد ساختن ایران به انجام تعهدات بین المللی خود، یک استراتژی دو راهه تشویق و تحریم را دنبال کرده اند.

در حالی که قطعنامه ۱٨۳۵ هیچ مجازات های اضافی بر ایران وضع نمی کند، اما بر سه دور تحریم های قبلی که برنامه های اتمی و موشکی ایران هدف آنها است تاکید می گذارد. افزون براین، تعهد شورای امنیت را به حل مساله اتمی از راه گفت و گو بار دیگر یاد آور می شود و می گوید این موضوع به قوت خود باقی است.

تصویب قطعنامه جدید در شورای امنیت پس از آن صورت گرفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی گفت ایران برنامه غنی سازی اورانیوم را توسعه داده و از دسترسی آژانس به مراکز، اسناد مربوط ، و کارشناسان و دانشمندانی که به کوشش های گذشته آن برای تولید یک کلاهک اتمی ارتباط دارند جلوگیری کرده است. آژانس گفت به دلیل نبود همکاری دولت ایران نمی تواند جامعه بین المللی را مطمئن کند که برنامه اتمی ایران صلح جویانه است.

برخی از ناظران فکر می کردند به علت تنش های جاری بین ایالات متحده و روسیه بر سر هجوم نظامی روسیه به گرجستان در ماه اوت، برای گروه پنج بعلاوه یک دشوار خواهد بود در برابر ایران متحد باقی بمانند. اما سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه گفت قطعنامه جدید به پیشبرد هدف اصلی گروه - یعنی کمک به تاکید آژانس که هیچ بعد نظامی در برنامه اتمی ایران وجود ندارد - کمک می کند. او تاکید کرد که شش کشور به این هدف پای بند هستند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا قطعنامه جدید را گامی بسیار مثبت نامید که بر قاطعیت جامعه بین المللی و گروه پنج بعلاوه یک تاکید می گذارد و به ایرانیان اجازه می دهد بفهمند اتحاد بسیار نیرومند است. خانم رایس همچنین گفت روندی در کار است که روشن می سازد گام های بعدی شش کشور در کوشش برای حرکت دادن ایران بسوی انجام درخواست های شورای امنیت چه خواهد بود. او گفت : ما نظرها و عقاید گوناگونی را بررسی می کنیم.


XS
SM
MD
LG