لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۰

مذاکرات نظامی کره شمالی و کره جنوبی بی نتیجه پایان یافت


مذاکرات نظامی کره شمالی و کره جنوبی بی نتیجه پایان یافت

مقامات نظامی کره شمالی و کره جنوبی روز پنجشنبه برای نخستین بار در مدتی بیش از هشت ماه با یکدیگر به گفتگو نشستند. این دیدار ۹۰ دقیقه ای در روستای پان مون جوم، در امتداد مرز دو کشور صورت گرفت.

لی سانگ - چول، نماینده ارتش کره جنوبی می گوید سئول انتظارات زیادی از مذاکرات داشت، اما مذاکرات بدون توافقهای عمده ای پایان گرفت.

پام ریم سو، سرپرست هیات نمایندگی کره شمالی می گوید پیونگ یانگ خواهان تشکیل این جلسه شد تا اقدام کره جنوبی در افزایش انتشار و توزیع جزوه های تبلیغاتی در سراسر کره شمالی مطرح شود.

او می گوید مناسبات دو طرف در وضعی بسیار جدی قرار دارد، و مقامات کره جنوبی آماده نبودند مشکلات را حل کنند.

پیونگ یانگ هفته پیش مذاکرات را برای روز سه شنبه پیشنهاد کرد. سئول پذیرفت، اما خواست روز پنجشنبه انجام شود.

مناسبات بین دو کره از ماه فوریه، زمانی که لی میونگ - باک، رییس جمهوری محافظه کار کره جنوبی قدرت را بدست گرفت، متشنج بوده است. او قول داده بود موضع سخت تری نسبت به کره شمالی برگزیند.

تیراندازی سربازان کره شمالی به سوی یک توریست کره جنوبی در یک استراحتگاه کوهستانی در ماه ژوئیه و کشته شدن او، بر تنش ها افزوده است.

در رویدادی جداگانه، یک روزنامه کره جنوبی گزارش می دهد منابع اطلاعاتی آگاه شده اند که پیونگ یانگ برای آزمایش یک موشک دوربرد جدید آماده می شود.

این گزارش حاکی است که کره شمالی تاسیسات پرتاب موشک در موسودان - ری، در ساحل شرقی کشور را نوسازی کرده است. پرتاب آزمایشی موشک تایپودونگ - ۲ در سال ۲۰۰٦، با شکست روبرو شد.

از سال۱۹٥۳ ، که کره شمالی و کره جنوبی به جنگ سه ساله خود با یک قرار داد ترک مخاصمه پایان دادند، آنها در یک حالت جنگی قرار
داشته اند.

XS
SM
MD
LG