لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۷

نماينده آمريکا برای احيای توافق اتمی به کره شمالی رفت


کريستوفر هيل نماينده اتمی آمريکا در تلاش برای احيای توافق بين المللی معوق مانده راجع به خلع سلاح اتمی کره شمالی سفری مهم را به آن کشور شروع کرده است.

مقامات ميگويند هيل بامداد امروز وارد پيونگ يانگ، پايتخت کره شمالی شد و در آنجا با همتای کره ای اش، کيم کی کوان ملاقات ميکند.

هيل پيش از ترک کره جنوبی به خبرنگاران گفت متقاعد ساختن کره شمالی به پذيرفتن برنامه مميزی و تصديق اعلاميه آن کشور راجع به برنامه تسليحاتی اش، مهم ترين موضوعی است که وی در اين سفر دنبال خواهد کرد.

هيل گفت درک ميکند که کره شمالی از برنامه مميزی و تصديق اطلاعات اکراه دارد اما بدون توافقی در اين زمينه پيشرفت ممکن نيست.

انتظار ميرود هيل در جريان توقف اش در کره شمالی به پيونگ يانگ مصالحه ای را پيشنهاد کند که اجازه ميدهد کره شمالی برنامه مميزی و تصديق را به چين ارائه دهد که نزديک ترين متحد آن کشور و ميزبان مذاکرات شش کشوری در مذاکرات خلع سلاح است. بنا به گزارش ها آمريکا پس از آن کره شمالی را از فهرست دولت های حامی تروريسم خارج خواهد کرد.

کره شمالی از اينکه واشنگتن در چارچوب توافقی که سال گذشته در مذاکرات شش کشوری حاصل شد آن کشور را از اين فهرست حذف نکرد، خشمگين است.

دولت بوش ميگويد تا وقتی که در مورد برنامه مميزی و تصديق اطلاعات توافقی حاصل نشود، نام کره شمالی را از فهرست حذف نميکند.

XS
SM
MD
LG