لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

گزارش تحليلی: بمب گذاری روز دوشنبه در طرابلس


مقام های امنيتی لبنان می گويند بر اثر انفجار بمبِ کار گذاشته شده در يک خودرو، حداقل ۵ نفر کشته، و تقريبا ٣٠ نفر ديگر زخمی شده اند. اين بمبگذاری روز دوشنبه در شهر طرابلس در شمال لبنان صورت گرفت و به گفته اين مقام ها، بمبگذار يا عاملين اين حادثه خودروی مذکور را از راه دور منفجر کرده اند.

***


بمب کار گذاشته شده در يک خودرو در شهر طرابلسِ لبنان در نزديکی يکی از اتوبوس های مخصوص رفت و آمد پرسنل نيروی زمينی آن کشور منفجر شد و به همين دليل اکثر تلفات اين بمبگذاری را نيز سربازان لبنانی تشکيل می دهند.

به گفته يکی از مقام های امنيتی لبنان بمبگذار يا عاملين اين حادثه خودروی پر از مواد منفجره را در کنار خيابان پارک کرده بودند و بعد از نزديک شدن اتوبوس حامل سربازان لبنانی آن را منفجر کردند.

ماموران تحقيق لبنانی می گويند، تعداد زيادی پيچ و مهره و بلبرينگ های کوچک و بزرگ به منظور افزايش تعداد تلفات در اين بمب جا سازی شده بود.

بشار اسد رئيس جمهوری سوريه اخيرا به حضور افراط گرايان در شمال لبنان اشاره کرده بود، و دو روز قبل نيز بمبگذاری مهيبی با ۱۷ کشته و ۱۴ زخمی دمشق پايتخت آن کشور را به لرزه درآورد.

بمبگذاری دمشق از نوع انتحاری بود و مقام های امنيتی سوری می گويند خودروی بمبگذار از يکی از کشوهای همسايه سوريه به آن کشور وارد شده بود.

طرابلس دومين شهر بزرگ لبنان با ۵۰۰ هزار نفر جمعيت در ۸۵ کيلومتری شمال پايتخت آن کشور در کرانه دريای مديترانه قرار دارد، و در تابستان سال جاری شاهد برخورد های گاه و بيگاه گروه های سنی طرفدار دولت مرکزی و دستجات شيعيان علوی حامی سوريه بود که قبل از آتش بس، به کشته و مجروح شدن ده ها تن منجر شد.

در ماه های می و ژوئن سال ۲۰۰۷ نيز در درگيری ارتش لبنان با چريک های سنی فتح الاسلام در اردوگاه پناهندگان فلسطينی نهر البارد در حومه طرابلس، صدها تن کشته شدند.

بمبگذاری روز دوشنبه در طرابلس لبنان دومين حادثه از اين نوع در اين شهر در کمتر از يکماه گذشته شمرده می شود.

در ۱۳ اوت بمب کارگذاشته شده در ايستگاه اتوبوس محل تجمع سربازان لبنانی به کشته شدن ۱۸ نفر شامل ۹ تن از پرسنل ارتش آن کشور منجر شد.

تا به حال فرد يا گروهی مسئوليت بمبگذاری دو روز قبل در دمشق و بمبگذاری های ماه گذشته و روز دوشنبه ا تقبل نکرده است.

بيم از آن می رود که افزايش فرکانس وقوع حوادثی از اين نوع به ويژه در مورد لبنان، به روند «شتی ملي» در آن کشور صدمه ای غير قابل ترميم وارد کند.

XS
SM
MD
LG