لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۴

کنفرانس هسته ای سازمان ملل در وين با سخنان البرادعی آغاز به کار کرد


محمد البرادعی، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، امروز( دوشنبه) گفت این آژانس برای ممانعت از تکثیر سلاح های کشتار جمعی نیازمند اقتدار، منابع، پرسنل و تکنولوژی بیشتر و بهتر است.
وی این سخنان را در مراسم گشایش کنفرانس سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی و در جمع نمایندگان ۱۴۵ کشور عضو عنوان کرد.

کنفرانس سالانه آژانس اتمی سازمان ملل امروز (دوشنبه) در وين، با احتمال کشمکش بر سر تلاش سوريه و جمهوری اسلامی برای بدست آوردن نفوذ بيشتر و همچنين خشم اسلام گرايان درباره برنامه اتمی اسرائيل، آغاز به کار کرد

کنفرانس يک هفته ای آژانس بين المللی انرژی اتمی ۱۴۵ کشور عضو را بمنظور تدوين سياست های عمومی در باره يک سلسله موضوعات، از قرارداد منع توليد سلاح اتمی تا مصارف پزشکی تکنولوژی اتمی، به گرد هم می آورد.

انتظار می رود امسال دولت های مسلمان برای تحت مراقبت های بين المللی قرار دادن برنامه اتمی اسرائيل مصرا تلاش کنند. به باور عمومی، اسرائيل تنها کشوری است در خاورميانه که از تسليحات اتمی برخوردار است، اما از گشودن تاسيسات اتمی اش بروی بازرسان بين المللی سرباز می زند.

مساله کليدی ديگری که احتمالا امسال مد نظر کنفرانس خواهد بود عضويت سوريه و جمهوری اسلامی ايران در هيات مديره آژانس برغم مخالفت های کشورهای غربی است.

جمهوری اسلامی تلاش برای توليد بمب اتمی را انکار می کند، در عين حال به بازرسی سازمان ملل از برنامه اتمی اش پايان داده است.

امروز تهران عدم توقف غنی سازی اورانيوم را، که خواسته اساسی قطعنامه های سازمان ملل است، تکرار کرد.

اوايل سال جاری مسيحی آژانس بازرسانی را به سوريه فرستاد تا درباره مکانی که اسرائيل يک سال پيش مورد حمله قرار داده بود تحقيقاتی به عمل آورد. سوريه ساختن رآکتور اتمی و سرپوش گذاشتن بر هرگونه فعاليت اتمی را انکار می کند.

XS
SM
MD
LG