لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

گزارش سیاسی: نگاه شگفت زده آفریقایی ها به فعالیت های انتخاباتی ریاست جمهوری در ایالات متحده


از پایان جنگ سرد تا کنون، تعدادی از کشورهای آفریقایی شیوه های دمکراسی چند حزبی را پذیرفته اند. شماری از مقامات این کشورهای دمکراتیک آفریقایی در حال حاضر مشغول تعقیب و بررسی جریان انتخابات ایالات متحده آمریکا هستند. ویلیام ایگل، گزارشگر صدای آمریکا، از برخی از آنها خواسته است نظرات خود را در این رابطه ابراز کنند.

فعالیت های انتخاباتی در ایالات متحده طولانی مدت و پرخرج هستند. روزنامه واشنگتن پست تخمین زده است که امسال نامزدهای انتخاباتی تاکنون صدها میلیون دلار از افراد یا شرکت های خصوصی از سراسر ایالات متحده جمع آوری کرده اند.

در مقایسه، در کشورهای دمکراتیک آفریقایی، تشکیلات انتخاباتی و احزاب سیاسی اغلب ازسوی اهدا کنندگان خارجی حمایت میشوند.عبدولایی دیاپ، سفیر کشور مالی در ایالات متحده، می گوید: «در این کشور، پول نقش مهمی در سیاست بازی می کند. مقدار پولی که توسط هر یک از احزاب و نامزدهای انتخاباتی مورد استفاده قرار می گیرد واقعا قابل توجه است. همچنین، پروسه مقدماتی انتخابات در ایالات متحده طولانی مدت است. برای ما، دوران فعالیت های انتخاباتی ۳۵ تا ۴۰ روز بیشتر طول نمی کشد. در آمریکا همین پروسه تا قبل از روز انتخابات نزدیک به دوسال طول می کشد.»

از سوی دیگر، روحیه کار داوطلبانه و این که بسیاری از آمریکایی ها در طول دوران انتخابات برای نامزدهای حزب خود به طوررایگان کار و فعالیت می کنند سفیرکشور مالی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. عبدولایی دیاپ دراین مورد می گوید: «تعداد داوطلبان در انتخابات ایالات متحده مرا متحیر می کند. بسیاری از این افراد داوطلب تا حدی پیش می روند که برای حمایت از حوزه انتخاباتی نامزد حزب خود حاضر می شوند بلیت هواپیما بخرند و هزینه هتل را بپردازند تا بتوانند خانه به خانه برای نامزد مورد نظرخود تبلیغ کنند. من آرزو دارم این نوع فعالیت ها را در مالی ببینم. اینکه شهروندان به این شدت در مسائل مربوط به انتخابات فعال باشند.»

مقامات آفریقایی همچنین به تفاوت های فرهنگی بین رای دهندگان آمریکایی و رای دهندگان آفریقایی اشاره می کنند.
یک آمارگیری توسط شرکت انتشاراتی رازموسن نشان می دهد حدود ۴۰ درصد از رای دهندگان آمریکایی معتقدند همسر یک نامزد انتخاباتی نقش تقریبا مهمی در رای آنها ایفا می کند، در حالی که ۲۲ درصد می گویند همسر یک نامزد انتخاباتی نقش بسیار مهمی در آرای آنها دارد.
سناتور آیک اکوره مادو به عنوان معاون رییس جمهور کشور نیجریه، از مقدار توجهی که در انتخابات ایالات متحده به بانوی اول احتمالی آینده می شود تعجب می کند. در نیجریه این وضعیت کاملا متفاوت است. برخی از سیاستمدارانی که مسلمان هستند اغلب چهار همسر دارند. دراین صورت چه باید کرد؟ ممکن است نامشخص باشد که کدامیک از این چهارهمسر ظاهری مناسب تر یا رفتار و کردار برتری برای شرکت درکنوانسیون ها و حوزه های انتخاباتی دارند:« در نیجریه، تمام توجه رای دهندگان به نامزد انتخاباتی است و نه به همسر او. شرایط ازدواج در نیجریه متفاوت است ودر این صورت نمی توان به طورمشخص گفت چه کسی بانوی اول خواهد شد.»

سناتور اکوره مادو می گوید گذشته از مسائل فساد مالی، مسائل اخلاقی چون خیانت به همسر تاثیر زیادی درافکاررای دهندگان ندارد.
به همین نسبت مسائل مالیاتی نیز کم اهمیت است. مسئله ای که اغلب در صف اول منازعات نامزدهای انتخاباتی آمریکا قرار دارد. اغلب نامزدهای انتخاباتی بالا بودن مالیات را دلیل عقب ماندن اقتصادی جامعه می دانند و برخی دیگر معتقدند از این مالیات باید برای کسر بودجه و پرداخت هزینه خدمات دولتی استفاده کرد.

بنا بر گفته سفیر کشور مالی، در این کشور تقاضا برای خدمات عمومی بالاست ولی به گفته او دولت امکان جمع آوری مالیات به اندازه ای که از این طرح حمایت کند را ندارد. بنابراین سیاستمداران باید مسائل دیگری را مورد نظر قرار دهند.
«درکشورما مسئله اساسی ایجاد شرایط بهزیستی برای شهروندان است که بیش از هر چیز اهمیت دارد. شرایطی چون آب آشامیدنی پاکیزه و ایجاد مشاغل و ترمیم جاده ها.»

همچنین این ناظران آفریقایی تعجب خود را از قدرت مفسرین خبری که یک نامزد انتخاباتی را به دیگری ترجیح می دهند ابراز کردند.
عبدولایی دیوپ، سفیر مالی در آمریکا، می گوید او امیدوار است که فعالیت های انتخاباتی درآمریکا بتواند مسائل مورد نظر آفریقایی ها را نیزمورد توجه قرار دهد.

این مسائل از جمله ادامه حمایت از رشد و پیشرفت آفریقاست که یکی از نتایج آن ازدیاد صادرات از قاره افریقا به ایالات متحده و حمایت از گفتمان تجارت جهانی است. آقای دیوپ با اشاره به کمکهای دولت کنونی آمریکا به کشورهای آفریقایی که سه برابر گذشته شده است می گوید هر دو کاندیدای احراز مقام ریاست جمهوری ایالات متحده قول داده اند که در آینده از آفریقا حمایت کنند.

XS
SM
MD
LG