لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

زرداری عليه نقض تماميت ارضی و حاکميت پاکستان توسط قدرت های خارجی هشدار داد


رئيس جمهوری جديد پاکستان ميگويد کشورش اجازه نخواهد داد قدرت های خارجی تماميت ارضی و حاکميت پاکستان را به نام جنگ با تروريسم نقض کنند. آصف علی زرداری امروز ، شنبه، در نخستين سخنرانی اش در پارلمان پس از برگزيده شدن به مقام رياست جمهوری، در باره بحث های جاری در کشورش راجع به يک رشته حملات موشکی و زمينی عليه ستيزه گران در شمال غربی پاکستان که به آمريکا نسبت داده ميشود، صحبت کرد.

آقای زرداری همچنين گفت کشورش اجازه نخواهد داد حملات تروريستی عليه کشورهای خارجی از خاک پاکستان انجام گيرد.

رئيس جمهوری پاکستان که در عين حال رهبری حزب مردم را بر عهده دارد، استراتژی دولت برای مقابله با تروريسم و افراط گرائی را تشريح کرد. قراردادهای صلح با گروههائی که خشونت را تقبيح و محکوم کنند، کمک های عمرانی و توسعه به مناطق عقب مانده ايل نشين و توسل به قوای قهريه به عنوان آخرين چاره عليه ستيزه گران، پايه های اين استراتژی را تشکيل ميدهد.

آقای زرداری همچنين عهد کرد اقتصاد راکد پاکستان ر ا سامان بدهد، حقوق زنان را بهتر کند و برای ارتقای صلح با کشورهای همسايه بکوشد. وی خواستار تشکيل يک کميته پارلمانی شد تا قدرت رياست جمهوری برای انحلال پارلمان را از بين ببرد.

قانونگذاران اپوزيسيون با انتقاد از سخنرانی وی گفتند خواست های رئيس جمهوری برای محدود کردن قدرت های رياست جمهوری و استقرار يک قوه قضائيه مستقل کافی نبوده است.

آقای زرداری که شوهر بی نظير بوتو نخست وزير مقتول پاکستان بود، قرار است روز سه شنبه در سازمان ملل متحد، در حاشيه اجلاس سالانه مجمع عمومی آن سازمان، با پرزيدنت بوش ملاقات کند.

آقای زرداری در سخنرانی خود گفت ريشه کن ساختن تروريسم و افراط گرائی يکی از مهمترين وظايف دولت اوست.

آقای زرداری گفت ميخواهد پاکستان را از آنچه که زنجير های فقر، گرسنگی، تروريسم و تفرقه توصيف کرد آزاد کند.

آقای زرداری از قانونگذاران خواستار تلاش و همکاری برای جلب مشارکت طوايف در مناطق ايل نشين در سرحدات شمالی کشور شد.

هفته گذشته با انجام مراسم تحليف آقای زرداری و بعهده گرفتن مقام رياست جمهوری توسط او حکومت در پاکستان که نه سال پيش در پی کودتای نظامی پرويز مشرف به نظاميان سپرده شده بود، به غيرنظاميان بازگردانده شد.

رهبران نظامی و سياسی پاکستان حملات اخير آمريکا به مظنونين تروريست مستقر در مناطق ايل نشين کشور را بشدت مورد انتقاد قرار داده اند .

.

XS
SM
MD
LG