لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

مهمترین خبرها در باره ایران


بدنبال انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی ، یکبار دیگر ایران در صدر خبرها قرار گرفته وجدا از مطلب نشریه فیگارو که به دلیل طولانی بودن ازآن صرفنطر میکنیم لازمست به یک بخش از آن توجه داشت که نویسنده میگوید اعضای سپاه پاسداران خود را برای عملیات انتحاری علیه نیروی دریائی امریکا آماده میکنند وهمین مقاله اضافه میکند که تهران صاحب هزار موشک بالستیکی وتکنیکی برای مقابله است

وحال در گردش خبر، چکیده ای از رسانه های فرانسه زبان را در کنار هم قرار میدهیم .

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه فرانسه آقای اریک شوالیه در این ارتباط گفت که کوچکترین تغییرمثبتی از سوی ایران مشاهده نمیشود ، وی افزود آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش متهم کننده ای را صادر کرده و من فکر نمیکنم کسی جدیت کار آژانس را بتواند و یا بخواهد زیرسئوال ببرد وآژانس در نهایت بطور مستقل کار میکند ، دیروز سخنگوی وزارت خارجه چین گفته بود باور ندارد که تحریم چاره کار باشد.

آقای شوالیه اضافه کرد ما هرگز نگفتیم تحریم ها چاره کار خواهد بود ، چاره کار زمانی است که آژانس در گزارش خود بگوید برنامه هسته ای ایران ، روند نظامی ندارد . درنگاه به این خبر ها سایت انفوی اسرائیل نوشته که بر اساس منابع خبریشان کنگره امریکا در حال مطالعه طرحی از پنتاگون است که در پی آن امریکا هزار بمب ژ/ ب / یو 39 وتجهیزات نظامی را به مبلغ 77 میلیون دلار خواهد فروخت واین بمبها قادرند کمی کمتر ازدو متر در بتون های سخت نفوذ کنند . نشریه ژروزلم پست نوشته چنانچه اگر اسرائیل حمله نظامی به پایگاه های اتمی ایران را داشته باشد ممکن است از این موشکها استفاده کند .

دراین سوی خبرها، سوریه روز سه شنبه سفیر خود در عراق را تعیین کرد و انتظار میرود روابط ایندو کشور بدلائل مشخص روز به روز بهتر شود و این در حالی که از ماه مه گذشته به مدد ترکیه چهار نوبت گفتگوی غیر مستقیم بین سوریه و اسرائیل انجام گرفته است و سفیر اسرائیل در فرانسه آقای دانیل شک میگوید گفتگو میتواند بر سر اختلاف ها باشد و طبیعتا بلندی های جولان مسئله ایست که در گفتگو های اسرائیل و سوریه مطرح خواهد شد . در عین حال روز ده سپتامبر سایت شب شرق یک سایت هوادار اسرائیل نوشت سپاه پاسداران نیروهای قابل توجه ای رابرای انجام مانور و آزمایش های نظامی به خلیج فارس و تنگه هرمز فرستاده و تنها پنج روز دیرتر آقای خامنه ای این خبر را آشکارا اعلام نمود و همین سایت مینویسد حکومت به حزب الله موشکهای کاتیوشا داده و هر سال این کشور سی میلیون دلار به حماس و دست کم صد میلیون دلار به حزب الله میپردازد و حسین سلامی یکی از فرمانده های حزب الله هم میگوید ، ما میخواهیم به جهان بگوئیم که در برابر کلام تهدیدشان نسبت به ایران ما انگشتهایمان روی ماشه ها و موشکهایمان آماده هدف گیری هستند . نويسنده همین مقاله در ارائه نظرهایش مینویسد عراق و لبنان دو کشوری هستند که جمهوری اسلامی ایران از طریق خاک آنها برنامه هائی را علیه اسرائیل طرح ریزی و به اجرا در میاورد.

و اما در اینسو، خبرگزاری روسی نووستی از قول آقای دیمتری روگازین نماینده روسیه در ارتباط با ناتونوشته گرجستان بهترین پلی است که غرب برای حمله نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران میتواند استفاده کند ، وی که در بروکسل با خبرنگاران گفتگو میکرد افزود که دلیل جانبداری از ساکاشه ویلی یکی هم همین است . افزون بر این خبرها رادیو فردا به نقل از آقای مایکل هایدن رئیس سازمان اطلاعاتی امریکا نوشته است با وجود اینکه ایران و کره شمالی ، ظرفیت تولید جنگ افزار هسته ای را دارند اما القاعده برای ما تهدید بیشتری است و خبر آخراینکه روز جمعه نمایندگان امریکا ، چین ، روسیه ، بریتانیا ، آلمان و فرانسه گرد هم خواهند آمد تا در مورد پرونده هسته ای ایران به رایزنی بپردازند . جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با سه تحریم روبروست و اگر تغییری مشاهده نشود امکان تصویب چهارمین قطعنامه تحریمی میتواند حتمی باشد

XS
SM
MD
LG