لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

چین: افرایش تحریم ها علیه جمهوری اسلامی بن بست مذاکرات را برطرف نخواهد کرد


دولت چین می گوید افرایش تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران، بن بست ناشی از برنامه اتمی آن کشور را برطرف نخواهد ساخت.

مقامات آمريکا ديروز (دوشنبه) پس از آن که آژانس بین المللی انرژی اتمی تهران را متهم ساخت از تحقیق در باره فعالیت های اتمی اش جلوگیری می کند، امکان برقراری تحریم های بیشتر را مطرح ساختند. فرانسه امروز اعلام کرد خواهان تحریم های بیشتر خواهد شد.

نماینده وزارت امور خارجه چین اظهار داشت گفت و شنود بین آژانس و ایران، بهتر از تحریم ها می تواند مساله را حل کند.

آژانس بین المللی در گزارش خود می گوید ایران به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد. مقامات سازمان ملل متحد می گویند ایران یک سوم اورانیوم غنی شده ای را که برای ساختن اسلحه اتمی نیاز خواهد داشت فراهم آورده است و می تواند بقیه را ظرف دو سال تهیه کند.

قرار است هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته آینده در باره گزارش جدید بحث کند.

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان، ديروز در برلن با منوچهر متکی همتای ایرانی خود در باره اختلاف اتمی گفتگو کرد.

مقامات آلمان می گویند اشتاين مایر ناخوشنودی خود را از آنچه آنرا نبود همکاری جمهوری اسلامی با آژانس تلقی کرد ابراز داشت. به نقل از وزیر امور خارجه آلمان گفته می شود که جمهوری اسلامی باید از وقت کشی دست بردارد و اطلاعاتی را که آژانس بین المللی انرژی اتمی بدان نياز دارد ارائه دهد.

در خبری دیگر، رییس اتاق بازرگانی ایران به یک روزنامه اصلاح طلب گفت تحریم های سازمان ملل متحد موجب شده است هزینه های واردات و صادرات ایران بالا برود.

روزنامه سرمایه به نقل از محمد نهاوندیان می گوید قیمت های بالا نه فقط بر اقتصاد ایران اثر می گذارد، بلکه همچنین به معنای از دست دادن فرصت های تجارتی و شریکان اقتصادی است.

نهاوندیان می گوید میانگین قیمت کالاهای وارداتی حدود 48 درصد افزایش یافته است. به گفته او، افزایش هزینه ها به چندین میلیارد دلار بالغ شده است که می توانست در جهت ایجاد یک میلیون شغل برای جوانان بکار رود.

واشنگتن و متحدانش ایران را متهم می کنند که سعی دارد زیر پوشش یک برنامه اتمی غیر نظامی اسلحه تولید کند. تهران این اتهام را تکذیب می کند.

XS
SM
MD
LG