لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

آژانس اتمی: مذاکرات با تهران به بن بست رسيده است


مذاکرات آژانس بین المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد و جمهوری اسلامی ایران در مورد اتهاماتی که فعالیتهای اتمی گذشته تهران جنبه نظامی نیز داشته به بن بست رسيده است.

گزارش امروز (دوشنبه) آژانس در پایان نتيجه گرفته است که متأسفانه آژانس به پیشرفت قابل توجهی در مورد اتهم انجام تحقیقات و دیگر عناصر کلیدی باقی مانده، که مایه نگرانی بسیار است، دست نیافت.

اين گزارش همچنين می گويد، برخلاف تصمیات شورای امنیت، جمهوری اسلامی ایران نه تنها فعالیتهای مربوط به غنی سازی را متوقف نکرده بلکه آبشارهای سانتريفیوژ جدید جهت آزمایش نصب کرده است.

محمد البرادعی، مدير کل آژانس از جمهوری اسلامی ایران خواست کلیه تدابیر لازم جهت اعتماد سازی در رابطه با ماهیت صلح آمیز برنامه اتمی خود را در اسرع وقت اتخاذ کند.

تحقیقات گذشته ایران در زمینه تولید اجزای مختلف بمب اتم، در آخرین گزارش این نهاد سازمان ملل متحد، که در ماه مه گذشته منتشر شد، همین نتیجه را گرفته بود، و برغم تلاشهای آژانس، تهران پاسخ صریحی به سؤالات در این رابطه نداده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، بر اساس اسناد و مدارکی که شماری از کشورها در اختیار آن گذاشته بودند، تحقیقات ایران در زمینه تولید قالب کلاهک هسته ای و برخی دیگر فعالیتها را با مقامات دست اندر کار برنامه اتمی ايران مطرح و خواستار توضیحات از ایران شده بود.

پیش از انتشار آخرین گزارش، گروه های متعددی از کارشناسان آژانس به ايران سفر کرده و اسناد را به مقامات جمهوری اسلامی نشان دادند.

جمهوری اسلامی ایران شواهد ارايه شده را جعلی خواند و خواست نسخه ای از مدارک در اختیار آنان بماند. اما آژانس گفته است که چنین امری امکان پذیر نیست.

دیروز، منوچهر متکی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفت همکاری تهران با آژانس ادامه دارد. متکی هم اکنون برای دیدار و گفتگو در خصوص پرونده اتمی تهران با همتای آلمانی خود، فرانک والتر اشتاینماير، در آلمان به سر می برد.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، اشتاین مایر بر جدی بودن مذاکرات با ایران تأکید کرده و در در عین حال از عواقب عدم همکاری تهران در قالب تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل نیز هشدار خواهد داد.

پيرامون فعاليت های اتمی تهران دستکم یک نکته مثبت در گزارش البرادعی وجود دارد. از زمان آخرین گزارش در ماه مه، که جمهوری اسلامی فهرستی از آن در اختیار آژانس گذاشته بود، مواد اتمی موجود جهت فعالیتهای نظامی بکار برده نشده اند. و در مورد نیروگاه بوشهر، گزارش می گويد تقریباً۱۰ روز پیش نیروگاه را بازرسی کرده و کلیه مواد وارداتی از روسیه کماکان مهر و موم شده آژانس است.

XS
SM
MD
LG