لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

یکی از بزرگترین شرکتهای سرمایه گذاری در آمريکا اعلام ورشکستگی کرد


شرکت خصوصی سرمایه گذاری لیمن برادرز (برادران ليمن)، که یکی از بزرگترین شرکتهای سرمایه گذاری ايالات متحده آمريکا محسوب می شود، به دلیل ناتوانی در پرداخت بدهی های خود اعلام ورشکستگی کرد.

بانک برادران ليمن یکی از نهادهای بزرگ مالی آمریکاست که در زمینه های مختلف خدمات مالی و بانکی فعالیت داشته است. به گفته مدیران این بانک آن ها در نظر دارند داد خواستی را برای دریافت حکم ورشکستگی داوطلبانه تسلیم دادگاه کنند.

قانون اساسی آمریکا این اجازه را به شرکت های تجاری و حتی افراد عادی می دهد که داوطلبانه اعلام ورشکستگی کنند. و به موجب این قانون شرکت ها می توانند تا زمانی که اقدامات قانونی برای حل و فصل بدهی های آن شرکت در جریان است به فعالیت خود ادامه دهند. با تسلیم درخواست اعلام ورشکستگی، دارایی های شرکت تحت نظر دولت قرار می گیرد تا در صورت لزوم برای پرداخت بدهی های این شرکت به فروش برسد.

به گفته بانک ليمن برادرز درخواست ورشکستگی آن ها شامل کلیه شرکت ها و موسسات مالی متعلق به این موسسه نخواهد شد. بانک ليمن برادرز، که چهارمین بانک سرمایه گذاری آمریکاست، در ضمن بزرگترین موسسه مالی ایالات متحده است که در نتیجۀ بحران مالی یک سال اخیر اعلان ورشکستگی می کند.

شرکت مالی ليمن برادرز در روزهای اخیر تلاش های گسترده ای را برای نجات این موسسه از جمله از طریق فروش آن به چند موسسه مالی آغاز کرد که بی نتیجه ماند و ظاهرا چاره ای جز اعلام ورشکستگی برای شرکت باقی نگذاشت.

بانک سرمایه گذاری ليمن برادرز در سال ۱۸۵۰ ميلادی تاسیس شد و خدمات آن اعطای وام و تسهیلات سرمایه گذاری و کمک به عرضۀ سهام شرکت های جدید التاسیس بود، اما بعدها به فعالیت در بخش های مختلف خدمات مالی در سطح بین المللی روی آورد.

در تابستان سال ۲۰۰۷، یکی از شرکت های وابسته به ليمن برادرز که در زمینه اعطای وام های مسکن فعالیت داشت، به دلیل رکود در بازار وام مسکن آمریکا منحل شد.

امروز همچنین در تحولی دیگرBank of America بانک سرمایه گذاری مریل لینچ را به مبلغ ۵۰ میلیارد دلار خریداری کرد. ارزش بانک مریل لینچ در سال ۲۰۰۷ تقرییا یکصد میلیارد دلار بود. آشفتگی بازار مسکن در آمریکا سبب ضرر این بانک شد.

XS
SM
MD
LG