لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

گزارش: خروج بندر پتی گرجستان از حلقه محاصره سربازان روسی


تجاوز نظامی روسيه به گرجستان در ۷ اوت و اشغال برخی از نقاط استراتژيک آن کشور فرای دو استان جدائی طلب اوستيای جنوبی و آبخازيا، به دنبال تلاش دولت مرکزی تفليس برای بسط نفوذ خود به شينوالی مرکز استان اوستيای جنوبی صورت گرفت. چند روز بعد از آغاز بحران اخير قفقاز، قرارداد آتش بسی به ابتکار نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه بين روسيه و گرجستان به امضاء رسيد که ۱۵ سپتامبر را بعنوان تاريخ مرحله اول پس کشيدن قوای روسيه از خاک گرجستان تعيين کرده بود.

روز يکشنبه مقامات گرجستان تائيد کردند سربازان و تجهيزات ارتش روسيه قبل از اين ضرب الاجل مرحله اول، عقب نشينی از مواضع خود در غرب گرجستان را تکميل کرده اند.

***


سربازان روسی به همراه ادوات جنگی خود از اطراف شهرک سناکی و از مواضعی در تقريبا ۶ کيلومتری حومه بندر پتی گرجستان، عقب نشينی کردند، مواضعی که بزرگترين بندر آن کشور در کناره دريای سياه و آمد و شد های دريائی آن را در يک ماه گذشته کاملا در تير رس تانک های سنگين روسی قرار داده بود.

تکميل اولين مرحله پس کشيدن نيروهای اشغالگر روسيه از خاک گرجستان تحرکی ست در راه انجام مهمترين ماده قرار داد آتش بس ميان مسکو و تفليس، که با وجود چندين بار تعهد صريح عالی ترين مقامات تصميم گيرنده کرملين در ماه گذشته، به دليل واهی ضرورت ايجاد حريم امنيتی در حومه دو استان اوستيای جنوبی و آبخازيای گرجستان (۱)، و اشکالتراشی های سياسی مانند عدم رضايت کرملين از اين گفته يا آن اظهار نظر مقامات گرجی، تا بحال به تعويق افتاده بود.

عقب نشينی که بر اساس گزارش ها تاکيد بر ضرورت تکميل مراحل گوناگون آن در صدر دستور العمل مذاکرات هفته گذشته نيکلا سارکوزی رئيس جمهور فرانسه و رئيس ادواری اتحاديه اروپا در مسکو بوده است.

ساکنان شهر تقريبا ۵۰ هزار نفره پتی با تجمع در کليسای مرکزی آن شهر بندری مراسم نيايش روز يکشنبه را بجای آوردند، مردمی که بدون استثناء رضايت خود را از بيرون آمدن شهرشان از حلقه محاصره سربازان روسی پنهان نمی کردند.

خروج قوای روسيه از پايگاه «پيرو لی مايسی» در حومه بندر پتی سحرگاه روز يکشنبه آغاز شد، و قرار است واحد های ارتش روسيه حداکثر تا آخرين ساعات روز دوشنبه عقب نشينی از دو پادگان نظامی ديگرِ ساخته شده در ماه اوت در غرب گرجستان را تکميل کنند.

روز شنبه الکساندر لومايا رئيس شورای امنيت گرجستان گفته بود، هنوز تقريبا يکهزار و ۲۰۰ سرباز روسی مستقر در ۱۹ موضع نظامی در خاک گرجستان بسر می برند، مواضعی که توافقات اخير اول، اکتبر را بعنوان تاريخ تکميل عقب نشينی واحد های روسيه از آنها تعيين کرده، اما مشمول ۷ هزار و ۶۰۰ سرباز روسی مستقر در دو ايالت جدائی طلب اوستيای جنوبی و آبخازيا نمی شود.

دو استان گرجستان در شمال و غرب آن کشور با اقتصادی ابتدائی و کاملاً يکی شده با اقتصاد روسيه ، که از اوائل دهه ۱۹۹۰ از کنترل تفليس خارج بودند و سرانجام کرملين در ۲۶ اوت در عين اشغال نظامی بخش هائی از خاک گرجستان، با شناسائی يکجانبه استقلال شينوالی و سوخومی، و در تضادی آشکار با اصل احترام به مرزهای شناخته شده بين المللی، رسماً تماميت ارضی کشور گرجستان را خدشه دار کرد.

پانويس:
http:www.iht.com،articles،2008،09،10،opinion،edsheets.php

XS
SM
MD
LG