لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

چشم انداز روابط آمریکا و روسیه


دن رابینسون – خبرنگار صدای آمریکا

مقامات ایالات متحده چشم اندازدشواری پیش روی روابط آمریکا و روسیه پیش بینی می کنند.

همزمان با جنگ روسیه و گرجستان، قانونگزاران کنگره واعضای کمیته مناسبات سیاست خارجی سنا، مقامات دولت را پیرامون چشم انداز آینده روابط با روسیه مورد پرسش قرارداده اند.
ایالات متحده چگونگی کمک به بازسازی ارتش گرجستان ونیز کمک های مالی که آن کشور درخواست کرده با دقت ارزیابی می کند.
دانیال فراید، مدیرکل وزارت امورخارجه می گوید کمک به گرجستان، به منظور بهبود وضع اقتصادی، استقرارثبات، و برقراری دوباره حاکمیت و تمامیت ارضی خود و توجه به آنچه او آنرا " نیازهای نظامی مشروع" نامید، به سود ایالات متحده است.
وی می گوید:« با یک مجموعه یک میلیارد دلاری کمک اقتصادی که واشنگتن تعهد کرده است، ایالات متحده با ناتو همکاری می کند و تیمی از وزارت دفاع به گرجستان می فرستد تا به تعیین نوع کمک نظامی مناسب برای کشور کمک کند."
فراید می گوید: « ما درحال ارزیابی دقیق و مطالعه نیازهای گرجستان هستیم. پاسخ مناسب به این درخواست ها را بررسی می کنیم، و جداگانه در باره آن بحث خواهیم کرد."
فراید و اریک ادلمان، معاون وزیر دفاع درامورسیاستگزاری، در تصویرچالش های پیش روی روابط آمریکا وروسیه، از کلمات تندی استفاده کردند.
فراید گفت : روسیه باید ازکشیدن خط جدیدی دراروپا منع شود.
ادلمان تاکید کرد که روابط مسکو با واشنگتن و با جهان، به بزنگاه حساسی رسیده و روسیه باید تصمیم بگیرد که می خواهد جهان آنرا چگونه ببیند. او گفت:
جامعه بین الملل قاطعانه اقدام حمله روسیه به گرجستان را محکوم کرده است.
اقدامات آتی روسیه ، از جمله عملکرد دولتمردان مسکو درهفته ها و ماههای آینده در گرجستان، در نهایت چهره و جایگاه آنرا در عرصه بین المللی مشخص خواهد کرد.
واقعیت این است که به زودی معلوم خواهد شد، برداشت و واکنش جامعه بین الملل نسبت به روسیه چیست وکشورهای جهان درقبال رویکرد جدید روسیه چه تعبیری خواهند داشت و چگونه روابط خود با روسیه را پیش خواهند برد.»
«ما امیدواریم، روسیه با اتخاذ موضعی خردمندان و با تدبیر، راه متفاوتی پیش گیرد ولی ما براساس سیاستی که مناسب ببینیم به اقدامات روسیه واکنش نشان خواهیم داد.»
کارل لوین، نماینده دموکرات و رییس کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان می گوید با توجه به ادامه حضورنیروهای نظامی روسیه درگرجستان، مقامات آمریکا باید موضع روشن خود را نسبت به چشم انداز روابط ایالات متحده و روسیه اعلام کنند.
لوین می گوید: « موضوع اصلی این است که آمریکا باید یک موضع میانه رو، اما قاطع دربرابر روسیه اتخاذ کند، و غیر قابل قبول بودن کوشش روسیه برای گسترش نفوذ در منطقه و به خطر انداختن تمامیت ارضی همسایگانش را یاد آور شود.
اما درعین حال، آمریکا باید برای حضورگسترده ترمسکو درعرصه بین المللی نیزاهمیت بسیاری قائل شود.
زیرا همکاری بین دو کشور، بویژه درمواردی همچون ممانعت ازدستیابی ایران به سلاح های اتمی، و یا درتلاش برای مبارزه با تروریسم، که هردو منافعی در آن دارند ، حائزاهمیت است.
ایلینا راس لهتینن، نماینده جمهوری خواه کنگره بر این نظر است که آینده گرجستان و سراسرمنطقه، به واکنش ماههای آینده ایالات متحده واعضای کشورهای اتحادیه اروپا بستگی خواهد داشت.
وی می پرسد:« آیا ادعای مالکیت بربخش هایی از اوکراین که به حق به روسیه تعلق دارند، مطرح خواهد شد؟
آیا کشورهای بالتیک، که جمعیت بزرگی ازاقوام روسیه درآنها اقامت دارند، تحت فشار مضاعف قرارخواهند گرفت؟
آیا شمال قزاقستان وجمعیت عظیم اقوام روسیه مقیم این مناطق، درآینده به معضلی بدل خواهد شد؟
آیا درنهایت، نیروهای روسیه درکشورمستقل مولداوی که سالهای متمادی خواستارعقب نشینی آنها بوده است، آنجا را ترک خواهند کرد؟»
از سویی دیگر، اعضای دیگر کنگره به اقدامات گرجستان دراوستیای جنوبی و نقش این کشوردرتحریک روسیه به آغاز یک عملیات نظامی در واکنش به عملکرد گرجستان نیزاشاره کردند.
دانا رواراباچر، نماینده جمهوری خواه و شیلا جکسون لی، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان سنا می گویند ایالات متحده باید توانایی خود برای همکاری با روسیه را کماکان حفظ نماید.
رواراباچرمی گوید:« واشنگتن با اعمال فشار بسیار بر روسیه، مسکو را که بیشتربه دوستی با ما متمایل بود، به یک دشمن بدل کرده است. »
جکسون لی تاکید می کند: « متحدان ما درروسیه، ازدوستان ما درگرجستان اهمیت بیشتری دارند.
ما باید یک موضع میانه رواتخاذ کنیم. نشستن در واشنگتن واتهام وارد کردن کار ساده ای است.
من معتقدم گرجستان موضع خصمانه ای اتخاذ کرده بود. درعین حال، روسیه هم کشورقدرتمند و رو به رشدی ست. بیایید راهکارهایی برای استقرارصلح و فرصتهای آتی بیابیم. »
فراید، دستیار وزیرامورخارجه به نمایندگان گنگره گفته است در حالیکه ایالات متحده ازتضعیف روابط خود با روسیه استقبال نمی کند، اما تا زمانی که رهبران روسیه عملکرد خود را تغییر ندهند، روابط آینده دو کشور دوره بسیار دشواری را پیش رو خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG