لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

گزارش: گسترش تظاهرات عليه رئيس جمهوری بوليوی


تظاهرات عليه دولت ايوُو مورالس رييس جمهوری بوليوی و برنامه های اقتصادی او، شدت گرفته است.

روز سه شنبه در برخورد تظاهر کنندگان با پليس ضد شورش در شرق آن کشور، دست کم ده نفر مجروح شدند و به چندين ساختمان دولتی صدمه وارد آمد.

تظاهر کنندگان، يک فرودگاه و چندين ساختمان دولتی را اشغال کرده وجاده ها را مسدود کرده اند.

***


مخالفان دولت اوو مورالز رييس جمهوری بوليوی روز سه شنبه در خيابان های سانتا کروز دست به تظاهرات زدند.

در حالی که پليس ضد شورش بوليوی تلاش می کرد با پرتاب گاز اشک آور تظاهرکنندگان را متفرق کند آنان نيز به نوبه خود به سوی پليس گاز اشک آور پرتاب کردند.

در عمليات پليس ضد شورش برای جلوگيری از اشغال يک اداره جمع آوری ماليات توسط تظاهر کنندگان، دست کم ده نفر مجروح شدند.

تظاهرات روز سه شنبه بدنبال يک سلسله تظاهرات عليه برنامه های اقتصادی دولت آقای مورالز به منظور تقسيم درآمد نفت و گاز استان های شرقی در ساير مناطق کشور، صورت می گيرد.

تلاش آقای مورالز برای تغيير قانون اساسی آن کشور و تقسيم درآمد نفت و گاز استان های شرقی و زمين های کشاورزی در ميان شهروندان فقير با مخالفت استان های ثروتمند شرق آن کشور که تمايل به خود گردانی و استقلال دارند روبرو شده است.

مخالفان دولت اوو مورالز از هفته گذشته در ٤ر استان شرقی ثروتمند آن کشور ساختمان های دولتی را تصرف و جاده ها ی اصلی که بوليوی را به آرژانتين برزيل و پاراگوئه متصل می کند مسدود کردند. در استان بنی نيز تظاهرکنندگان فرودگاه و دفاتر شرکت تلفن آن استان را اشغال کردند.

تقريبا دو هفته است که برخی جاده ها مسدود شده اند و در نتيجه حمل و نقل انرژی به سختی صورت می گيرد.

تظاهرات روز سه شنبه يک روز پس از آن که آقای مورالز ٥ وزير کابينه از جمله وزير انرژی را با چهره های ديگری جايگزين کرد صورت گرفت و اين در حالی است که مخالفت عليه رييس حمهوری بوليوی رو به افزايش است.

وزير امور داخلی بوليوی در يک مصاحبه مطبوعاتی اين تظاهرات را کودتای دولت های محلی عليه وحدت کشور خواند ولی وزير دفاع بوليوی ابراز داشت وضعيت اضطراری اعلام نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG