لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

گزارش تحليلی: اجلاس سازمان پيمان امنيت دسته جمعی در مسکو


ديميتری مدوِدی يف غرب را متهم به ارسال سلاح به گرجستان در پوشش کمک های انسانی کرد. رئيس جمهوری روسيه در ادامه سخنان خود افزود، اگر به دنبال طوفانی در دريای کارائيب کشتی های جنگی روسی حامل کمک های انسانی در بنادر کشورهای منطقه پهلو بگيرند، عکس العمل سايرين چه خواهد بود؟

بعد از تجاوز نظامی روسيه به گرجستان و شناسائی يکجانبه استقلال ايالات اوستيای جنوبی و آبخازيای آن کشور توسط مسکو، چهارشنبه هفته گذشته آمريکا مبلغ يک ميليارد دلار برای باز سازی گرجستان اختصاص داد، و ناوهای جنگی آمريکائی کمک های انسانی اين کشور را به گرجستان تحويل داده اند. ايالات متحده اتهام تحويل سلاح به گرجستان در پوشش کمک های انسانی را بشدت تکذيب کرده است.

در خبر ديگری در رابطه با بحران قفقاز، اتحاديه اروپا آمادگی عملی خود را برای اعزام ناظران غير نظامی به گرجستان برای تسريع عقب نشينی نيروهای روسيه از خاک همسايه جنوبی آن کشور اعلام کرد.

***


در حاليکه تا بحال تنها کوبا و ونزوئلا از تجاوز نظامی روسيه به گرجستان در ۷ اوت حمايت کرده اند، رهبران «سازمان پيمان امنيت دسته جمعی» در کرملين اجتماع، و بدون جانبداری از تجاوز نظامی مسکو ، تلاش تفليس را در جهت بسط نفوذ دولت مرکزی به ايالت جدائی خواه اوستيای جنوبی گرجستان محکوم کردند. نهادی متشکل از روسيه در رأس، و ارمنستان و روسيه سفيد و قزاقستان و قرقيزستان و تاجيکستان و ازبکستان، که همه از جمهوری های اسماً خود مختار اتحاد شوروی سابق بودند. اجلاسی که ديميتری مدوِدی يف رئيس جمهوری روسيه صريحاً از بحران اخير قفقاز، بويژه برای ارائه کنندگان کمک های مالی و نظامی به تفليس، بعنوان «درس عبرتی» ياد کرد.

از سوی ديگر، ناو جنگی آمريکائی مانت ويتنی با محموله ای ۷ تنی از کمک های انسانی در بندر پتی گرجستان پهلو گرفت، اقدامی که به گفته اکا شراشيدزده وزير توسعه آن کشور با توجه به وجود مواضع نيروهای روسی در حومه اين بندر، علامت مشخصی به روس ها در حمايت از موضع گرجستان است.

در جريان جنگ ۵ روزه ميان مسکو و تفليس در ماه گذشته، نيروهای روسيه با بمباران بندر پتی، ۸ فروند از ناو های گرجستان را غرق کردند و در حال حاضر نيز از مواضع خود در ۶ کيلومتری حومه آن بندر، کليه تحرکات دريائی آن ناحيه را زير نظر دارند.

در خبر ديگری، رهبران اتحاديه اروپا در اجلاسی دو روزه در آويگنون فرانسه اجتماع کرده و خواستار شناسائی کشور آغاز کننده بحران اخير قفقاز شده اند، گردهمآئی که رودوسلاو سيکورسکی وزير امور خارجه لهستان يکی از اهداف آن را بازگشت وضعيت نرمال و حفظ تماميت ارضی گرجستان دانست.

الکساندر استاب وزير امور خارجه فنلاند از تعيين نماينده مخصوص برای گرجستان نام برد، و کارل بليت همتای سوئدی او مهمترين کار اجلاس را تشويق مسکو به عقب نشينی نيروهای خود به مواضع قبل از آغاز درگيری ها اعلام کرد.

۲۹ روز از تجاوز نظامی کشور توانمند روسيه در پاسخ به تهاجم نظامی تفليس به شينوالی مرکز استان جدائی طلب اوستيای جنوبی گرجستان می گذرد، اقدامی قانونی و متعارف که صرفا به منظور تحقق تماميت ارضی آن کشور صورت گرفت، اما با شکست و هزيمت ارتش گرجستان و شناسائی يکجانبه و نامتعارف استقلال اوستيای جنوبی و آبخازيا از جانب کرملين، از منازعه ای منطقه ای بسرعت بصورت بحرانی بين المللی درآمد.

XS
SM
MD
LG