لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

کمپين برابری زنان


دو سال از زمانی که گروهی از زنان ایران پروژه ای بنام کمپین برای برابری را آغاز کردند، می گذرد. هدف کمپین این است که ایرانیان را از چگونگی قوانین تبعیض آمیزعلیه زنان آگاه کند و از راه های مسالمت آمیز امکان حذف آنها را فراهم آورد. یک ابتکار عمده کمپین کوشش برای جمع آوری یک میلیون امضا بمنظور پشتیبانی از تغییر قوانین تبعیض آمیز در ایران بوده است که زنان را در مسائل مربوط به ازدواج، حضانت از فرزند، ارث، و نیز دادگاه ها که در آنها حرف یک زن نصف ارزش گفته های یک مرد را دارد، در موقعیتی نا برابر قرار می دهد.

اعضای کمپین برای برابری و دیگر مدافعان حقوق زنان، هدف های سرکوب فزاینده بوسیله رژیم ایران هستند. عفو بین الملل به فیلتر کردن وب سایت های اعضا، تهدید های تلفنی از وزارت اطلاعات و امنیت به خانه های آنها، دستگیری ده ها نفر و مجازات های شلاق و زندان استناد می کند.

اخیرا، شیرین عبادی وکیل حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل اعلام کرد چهار فعال برجسته و اعضای کمپین ، مریم حسین خواه، ناهید کشاورز، ژاله جواهری و پروین اردلان، بدلیل همکاری با وب سایت های فیلتر شده، به شش ماه زندان محکوم شدند. در ماه اوت، یک دادگاه تجدیدنظر ایران محکومیت زینب بایزیدی، مدافع حقوق زنان کرد ایران به چهار سال زندان را تایید کرد. دو حامی کرد دیگر کمپین برای جمع آوری امضا، هانا عبدی و روناک صفر زاده نیز، باتهام اقدام علیه امنیت ملی ، در زندان بسر می برند.

مدافعان حقوق زنان ایران، هرچند با تهدید روبرو هستند، از هدفهایشان دست بر نداشته اند، و می توانند به پیروزی نادری اشاره کنند. روز اول سپتامبر، پارلمان ایران صدور رای به لایحه ای را که بگفته مدافعان حقوق زنان ، حقوق زنان در ازدواج را ، از جمله با دادن اجازه ازدواج مجدد به یک مرد بدون رضایت همسر اولش ، بیشتر پایمال می کند، بطور نامحدود بتاخیر انداخت.

آذر نفیسی مولف ایرانی ، رفتار سخت رژیم ايران با مدافعان حقوق زنان را نشانه ای از شکست می داند و می گوید : دولت از زندان، شلاق، جریمه، از تمام ابزار سرکوب و نیز از تبلیغات استفاده کرده است تا زنان را وادار سازد به شیوه ای خاص عمل کنند. اما اینکار چنان بی تاثیر بوده است که تقریبا سه دهه پس از انقلاب، دولت هنوز مجبور است زنان را به زندان بیاندازند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا می گوید ایالات متحده در کنار زنان ایران ، که شجاعانه برای احقاق حقوق جهانی خود مبارزه می کنند، ایستاده است.

XS
SM
MD
LG