لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

انتظار میرود توفان مرگبار گوستاو امروز به سواحل ایالت لوئیزیانا برسد


ادارۀ هواشناسی آمریکا می گوید توفان مرگبار گوستاو که با بادی بسرعت صد وهشتاد وپنج کیلومتر درساعت، بسوی سواحل جنوبی این کشور در حرکت است، انتظار میرود اواسط امروز به سواحل ایالت لوئیزیانا برسد. توفان ِ دریایی ِ گوستاو موجب تغییر برنامۀ گردهمایی ملّی ِ حزب جمهوریخواه شده است و پرزیدنت بوش برنامه حضور و سخنرانی در این کنوانسیون را تغییر داده است، تا بتواند از نزدیک برعملیات امداد رسانی، نظارت داشته باشد.

گر چه انتظار نمی رود بر سرعت توفان ِ دریایی گوستاو افزوده شود با اینهمه تخلیۀ تاریخی ِ دو میلیون نفر از سکنۀ سواحل ایالت لوئیزایانا، که شامل بیش از نود و پنج درصد از مناطق مورد تهدید توفان دریایی است؛ نشان از عملیات پیشگیرانه ایست تا از تکرار فاجعۀ توفان کاترینا در این نواحی جلوگیری شود.

بارانهای شدید ناشی از نزدیک شدن توفان به ساحل از شب گذشته آغاز شده و هواشناسان پیش بینی می کنند که توفان ِ دریایی گوستاو در بعضی مناطق موجب بارش نیم متر باران شود. مرکز ملّی توفان شناسی آمریکا هشدار داده است که این توفان دریایی ممکن است امواجی به ارتفاع چهار متر بیش از حد ِ معمول، با خود همراه داشته باشد.

سه سال پیش، توفان دریایی کاترینا سدها و آب بندهای اطراف شهر نیو اورلئان را در هم کوبید و با کشتن بیش از هزار و چهار صد نفر میلیاردها دلار خسارت به جای گذاشت. مقامات مسئول فدرال، میگویند، در حال انتقال افراد و تجهیزات اضطراری لازم برای مقابله با خسارات این توفان دریایی، به محل هایی هستند که احتمال می دهند مورد اصابت توفان قرار گیرند.

افراد گارد ملّی نیز در نیو اورلئان مستقر و در حال آماده باش بسر می برند. روز گذشته پرزیدنت بوش در واشنگتن از مقر آژانس مدیریت اضطراری فدرال دیدن کرد و ضمن هشدار دادن به ساکنان سواحل جنوبی که در معرض خطرات ناشی از این توفان قرار دارند، گفـت، «خودتان را به مخاطره نیاندازید تا امدادگران مجبور شوند بخاطر نجات شما ریسک های غیر ضروری بردارند. این را بدانید که مردم آمریکا در کنار شماست و ما همه باهم با این شرایط اضطراری مقابله خواهیم کرد.»

اقدام دیر هنگام دولت فدرال برای مقابله با خطرات احتمالی توفان دریایی کاترینا که سه سال پیش سواحل جنوبی آمریکا را در هم کوبید، و نحوۀ امداد رسانی به آسیب دیدگان آن فاجعه، با انتقادهای شدیدی به دولت آقای بوش همراه بود. امّا این بار تلاشهای گسترده ای در جریان است تا از تکرار آن فاجعه جلوگیری شود.

بوش با لغو شرکت در برنامۀ امروز کنوانسیون ملّی جمهوریخواهان، به تگزاس، ایالت مجاور لوئیزیانا سفر کرد و اظهار امیدواری نمود که بتواند به محض مناسب شدن اوضاع از آن ایالت بازدید کند. توفان دریایی گوستاو هفتۀ گذشته در مسیر عبور خود از جامایکا، هائیتی و جمهوری دومینیکن، دست کم هشتاد و شِش نفر را کشت و خسارات زیادی را در کوبا به بار آورد.

XS
SM
MD
LG