لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

سولانا: اميدوارم ناتو امروز برای اعزام هیئتی از ناظران به گرجستان طرحی تصویب کند


جلسه وزاری امور خارجه پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز در بروکسل پایتخت بلژیک تشکیل می شود. خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، قبل از تشکیل این جلسه اظهار امیدواری کرد، ۲۷ کشور عضو اتحادیه ناتو طرحی را برای اعزام هیئتی از ناظران به گرجستان تصویب کنند. قرار است این هیئت بر مقررات آتش بس میان تفلیس و مسکو نظارت کند.

انتظار می رود اعضای ناتو متفقا تجاوز نظامی روسیه به گرجستان و شناسائی یکجانبه استقلال اوستیای جنوبی و آبخازیا را محکوم کنند. با این حال گفته می شود، در حالیکه برخی از اعضای این پیمان مانند بریتانیا خواستار بازنگری روابط اتحادیه اروپا با روسیه شده اند، کشورهائی مانند آلمان در خصوص واکنشی شدید در برابر اقدامات اخیر مسکو هشدار داده اند.

ساکنان تفلیس پایتخت گرجستان امروز با نگرانی انتظار دریافت آخرین اخبار مربوط به اجلاس ناتو در پایتخت بلژیک را می کشیدند. اين اجلاس اضطراری به منظور یافتن پاسخ مشترکی به تحرکات نظامی و سیاسی اخیر روسیه در بحران قفقاز تشکیل می شود. بحران گرجستان با اقدام قانونی و متعارف دولت گرجستان در اوائل این ماه برای بسط نفوذ دولت مرکزی به استان جدائی طلب اوستیای جنوبی آغاز شد. اينم بحران سپس با تجاوز نظامی ارتش قدرتمند روسیه عميق تر شده، شکست و هزیمت قوای گرجستان در جنگی کوتاه و کاملا نابرابر و اشغال نقاط استراتژیکی از سرزمین آن کشور فراتر از دو استان جدائی خواه اوستیای جنوبی و آبخازیا توسط قوای مهاجم آن را ادامه داد.

سرانجام با شناسائی یکطرفه استقلال آن دو استان گرجستان از جانب کرملین در سه شنبه هفته گذشته بسرعت بصورت بزرگترین بحران میان مسکو با غرب بعد از پایان جنگ سرد درآمد.

روابط مسکو و تفلیس بعد از روی کار آمدن میخائیل ساکاشویلی در ژانویه سال ۲۰۰۴ و اتخاذ سیاست هائی مبنی بر نزدیکی هرچه بیشتر با غرب و از همه مهمتر ۵۰ برابر شدن بودجه نظامی گرجستان در نیم دهه اخیر و تمایل آشکار تفلیس برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز به روز تیره تر شد.

تجاوز آشکار روسیه به گرجستان به عقیده نخست وزیر آن کشور در صورت بی پاسخ ماندن وسوسه انجام اقدامات مشابه در مورد سایر کشورهای مستقل همسایه روسیه را برای کرملین بیدار خواهد کرد.

اجلاس اضطراری وزاری امور خارجه ۲۷ کشور عضو ناتو برای دستیابی به پاسخی مشترک به تجاوز آشکار روسیه به گرجستان و از بین بردن تمامیت ارضی آن کشور با شناسائی استقلال دو استان جدائی طلب اوستیای جنوبی و آبخازیا است. اين نشست در شرایطی تشکیل می شود که سوای از مواضع کشورهای تندرو و کند رو در این نهاد بین المللی احتمال برقراری تحریم های اقتصادی علیه مسکو به دلیل وابستگی کشورهای اروپائی به نفت و گاز صادراتی از روسیه بسیار نامحتمل است.

XS
SM
MD
LG