لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

اتحاديه اروپا برای تقبيح روسيه و حمايت از گرجستان جلسه اضطراری تشکيل ميدهد


رهبران اتحاديه اروپا جلسه ای اضطراری را برای بحث و تبادل نظر در باره واکنش به تعرض اخير روسيه در گرجستان و به رسميت شناختن دو منطقه انشعابی گرجستان توسط مسکو تدارک ديده اند. انتظار ميرود اعضای اين اتحاديه بيست و هفت کشوری در جلسه دوشنبه خود قويا ضمن تقبيح و محکوم کردن عمليات روسيه در گرجستان، از آن کشور حمايت بعمل آورند، و آمادگی خود را برای دادن کمک های اقتصادی اعلام کنند . در همين حال انتظار ميرود اتحاديه اروپا از توسل به تحريم ها خودداری کند.

ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه امروز، يکشنبه، در مسکو گفت اميدوار است کشورهای اروپائی مناسباتشان را با مسکو کم نکنند. آقای پوتين که در مصاحبه با يک تلويزيون روسی صحبت ميکرد گفت به اعتقاد او عمليات روسيه در گرجستان با قوانين بين المللی منطبق بوده است.

سربازان گرجستان روز هفتم اوت برای پس گرفتن کنترل بر اوسيتيای جنوبی به اين منطقه انشعابی رفتند. روسيه با فرستادن تانک و هزاران سرباز واکنش نشان داد و گفت مجبور بوه است از اتباع خود در آنجا حفاظت کند. روسيه پس از آتش بسی که با ميانجيگری فرانسه حاصل شد بخش عمده ای از نيروهای خود را خارج ساخت اما کماکان سربازانش را در نواحی موسوم به حائل های امنيتی در قلمرو گرجستان نگاه داشته است. کشورهای غربی از روسيه خواستار خارج ساختن نيروهای باقی مانده شده اند.

XS
SM
MD
LG