لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۰

آیا آمریکا آمادگی یک رئیس جمهور سیاهپوست را دارد؟


پنج شنبه شب گذشته سناتور دموکرات باراک اوباما، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پا به استادیوم ورزشی اینوسکو فیلد گذشات تا در حرکتی سمبلیک آرایی را که نمایندگان حزب دموکرات از تمام ایالت ها با اقدام نمادین هیلاری کلینتون باتفاق آراء با هدف نمایش یکپارچگی حزبی به او دادند دریافت کرده و رسما نامزدی حزب دموکرات در سالگرد سخنرانی معروف مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش مدنی سیاهان، با عنوان « من رویايی دارم»، را بپذیرد.

جان لوئیس، از یاران دکتر کینگ و قانون گذار ایالت جورجیا، به صدای آمریکا گفت نامزدی باراک اوباما از سوی حزب دموکرات گامی بزرگ در راهی طولانی بسوی تبدیل آمریکا به اتحادیه ای بی عیب و نقص تر است.

بسیاری معتقدند شرایط سیاسی اجتماعی انتخابات به سود دموکراتهاست اما، نظرسنجی ها از نزدیک بودن رقابت با رقیب جمهوریخواه، سناتور جان مک کین، حکایت دارد. گروهی عامل آن را مسائل نژادی می دانند.

آرتور دیویس، قانون گذار ایالت آلاباما، یکی از سخنرانان کنوانسيون به صدای آمریکا گفت «کشور ما سالیان دراز در کشاکش مسائل نژادی بود و وقتی سناتور اوباما در اینوسکوفیلد بر روی صحنه می رود فصل مهمی را در تاریخ به پایان می رسانیم. فصلی که ۴۵ سال پیش در همین روز مارتین لوترکینگ آغازگر آن بود.»

به باور دیویس سخنرانی اوباما در اینوسکوفیلد رویدادی است که تمام مردم جهان را به جنبش و جوش در خواهد آورد و موجب می شود جهان درک بهتری از تاریخ آمریکا داشته باشد. دیویس می گوید در حالی که کماکان اشکال مختلف نابرابری و تبعیض در آمریکا وجود دارد پیروزی باراک اوباما نشان دهنده ظرفیت این کشور در غلبه بر نابرابری هاست.

دنیس کوسینیچ، قانون گذار ایالت اوهایو، به صدای آمریکا گفت اگر مساله رنگ پوست اوباما می توانست مانعی برای او باشد در انتخابات مقدماتی پیروز نمی شد.

راد بلاگوجویچ، فرماندار ایلینوی، گفت «من باور ندارم که آمریکای قرن بیست و یکم فرد با لیاقتی چون اوباما را از رسیدن به مقام ریاست جمهوری محروم کند».

فرماندار ایلینوی، ایالت محل سکونت اوباما، می گوید آمریکا امروزه به عنوان یک کشور به بلوغ اجتماعی رسیده است. راد بلاگوجویچ می گوید من به این باور رسیده ام که رویای مارتین لوتر کینگ محقق می شود و آن کشوری است که افراد را نه بر مبنای رنگ پوست بلکه به عنوان محتوای شخصیتی و قدرت ایده هایش مورد قضاوت قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG