لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

کلینتون مهر تائیدی بر سند اتحاد حزبی زد تا دموکرات ها یکپارچه دنور را ترک کنند


سناتور دموکرات باراک اوباما پنجشنبه شب گذشته بر روی سکوی استادیوم اینوسکوفیلد قدم گذاشت تا رسما کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سوی حزب دموکرات را در برابر بیش از ۸۰ هزار تن بپذیرد. اين مراسم توسط توسط ۱۵ هزار ژورنالیست از سراسر آمریکا و جهان تحت پوشش خبری قرار گرفت.

از سخنرانان مهم شب آخر کنوانسيون حزب دمکرات ال گور، معاون ریاست جمهوری آمريکا در زمان پرزيدنت بیل کلینتون، بود. ال گور توصیف دقیقی از اوباما به عنوان یک رهبر ساده و مردمی، و همچنين رهبری که حامل تغيير خواهد بود، ارائه کرد. کمپین اوباما طرح جاه طلبانه ثبت نام انتخاباتی حدود ۵۰۰ هزار رای دهنده ی جدید را با هدف گسترش پایگاه رای دهندگانش آغاز کرده است. به اين منظور استیوی واندر، خواننده سرشناس، پنجشنبه شب گذشته برنامه مخصوصی اجرا کرد.

سناتور جمهوریخواه جان مک کین نامزد معاونت خود را جمعه، يک روز پس از سخنرانی اوباما، معرفی کرد. سارا پالين، فرماندار ۴۴ ساله آلاسکا، زن سياستمداری با تجربه کم در اداره امور دولتی تا دو سال پيش شهردار شهری با ۷۰۰۰ جمعيت بود. برخی ناظران گفتند زمان اعلام اين خبر طوری انتخاب شده بود تا نمایش قدرت اوباما را تحت الشعاع قرار دهد. کنوانسیون حزب جمهوریخواه از روز دوشنبه کار خود را در سن پال در ايالت مینه سوتا آغاز خواهد کرد.

چهارشنبه شب هفته گذشته همچنین بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در یک سخنرانی پرشور در حمایت از باراک اوباما به تمام تردیدها در باره شکاف حزبی پایان داد و اوباما را رهبری آماده پذیرش ریاست جمهوری آمریکا عنوان کرد. بیل کلینتون گفت آمریکای تحت رهبری اوباما دوستان بیشتر و دشمنان کمتری خواهد داشت. بیل کلینتون گفت «همسر من رای خود را به اوباما داد، من نیز چنین می کنم و ما دو تن باتفاق ۱۸ میلیونی ای که به کلینتون رای دادند در انتخابات نوامبر در پشت اوباما خواهیم ایستاد تا او را به ریاست جمهوری برسانیم.»

کلینتون گفت اوباما کسی است که می تواند جایگاه شايسته آمریکا را در رهبری جهان به آن بازگرداند و بهتر از هر کس دیگری از قانون اساسی آمریکا حفظ و حراست خواهد کرد.

مهمترین سخنرانی چهارشنبه شب را سناتور جوزف بایدن، کاندیدای معاونت ریاست جمهوری آمریکا، ایراد کرد. بایدن از یک سو دوستی دیرین خود با سناتور جان مک کین را برای ۲۰ هزار مشتاق در سالن کنوانسیون توصیف کرد و از سویی گفت مک کین در بسیاری از موارد سیاست های غلط دارد. بایدن عراق، افغانستان و ایران را از جمله شواهد نگاه غلط مک کين به مسايل دانست.

سناتور بایدن گفت انتخاب در نوامبر روشن است. این دوران نیازمند رهبری بیش از یک سرباز خوب است و رهبری خردمند را می طلبد؛ رهبری که بتواند تغییری را که همه می دانند به آن نیاز داریم موجب شود. بایدن تاکید کرد اوباما چنین خواهد کرد. بایدن گفت سیاست های «بوش ـ مک کین» ما را بیش از هر زمانی به انزوا کشانده، آسیب پذیر کرده و در چنان چاله ای انداخته که دوستان انگشت شمار ما نمی توانند ما را از آن بیرون بیاورند.

از روز جمعه بایدن و اوباما به اتفاق خانواده هایشان کمپین مشترک برای بدست گيری زمام امور ايالات متحده آمريکا را آغاز کردند.

XS
SM
MD
LG