لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۶

گوستاو راهی جنوب آمريکاست و سکنه نيواورليان مشمول تخليه اجباری شده اند


توفان دريائی قدرتمند گوستاو پس از اصابت به غرب کوبا راهی مناطق ساحلی جنوب آمريکاست.

برای شهر نيواورليان، که سه سال پيش بخش گسترده ای از آن در اصابت طوفان دريائی کاترينا از بين رفت و صدها نفر کشته شدند، دستور تخليه اجباری صادر شده است.

ری ناگين شهردار نيواورليان از سکنه شهر خواسته است به دستور تخليه اجباری عمل کنند و به مناطق امن بروند. وی گفت در ساعات شب مقررات منع عبور و مرور اجرا ميشود و افزود برای جلوگيری از غارت و چپاول، شمار پليس های مامور مراقبت از شهر دوبرابر شده است.

هواشناسان ميگويند سرعت گردش بادهای درون اين توفان هنگام رسيدن آن به سواحل جنوبی آمريکا ممکن است به دويست و پنجاه کيلومتر در ساعت برسد.

سرعت اين بادها هنگام عبور گوستاو از کوبا دويست و چهل کيلومتر در ساعت بود. وسائل ارتباط جمعی دولتی کوبا از وارد شدن خساراتی عمده حين عبور گوستاو از آن کشور خبر داده اند، اما ميگويند با توجه به تخليه جمعيتی دويست و پنجاه هزار نفری از منطقه ای که در کانون اصابت طوفان بود، تلفاتی جانی ببار نيامده است.

مقامات کوبائی ميگويند گوستاو بسياری از مزارع را نابود، درختان را ريشه کن، ساختمانها را ويران و قايق ها را غرق کرده است. اما با انتقال بخش عمده ای از محصول توتون و تنباکو به انبارهای سربسته توانسته اند از اين محصول مورد استفاده در توليد سيگار، که يکی از منابع اصلی درآمدکوباست، حفاظت کنند.

گوستاو در جامائيکا، هائيتی و جمهوری دومنيکن موجب مرگ بيش از هشتاد نفر شد.

هواشناسان ميگويند گوستاو در مسير حرکت خود به سوی سواحل جنوبی آمريکا به احتمال قوی قدرت بيشتری ميگيرد . به پيش بينی هواشناسان سطح آب در سواحل جنوبی آمريکا در جريان عبور گوستاو ممکن است تا پنج متر از سطح معمول بالاتر برود.

هواشناسان همچنين به سکنه بخش گسترده ای از ايالت های جنوبی آمريکا، از فلوريدا گرفته تا تکزاس، هشدار داده اند که خود را برای عبور اين توفان دريائی بالقوه خطرناک آماده کنند.

به پيش بينی هواشناسان، گوستاو، روز دوشنبه به سواحل جنوبی آمريکا ميرسد.

XS
SM
MD
LG