لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

جیمی کارتر: اوباما برای رهبری آمريکا آمادگی دارد


هنگامی که جیمی کارتر فرماندار دموکرات ایالت جورجیا بود، در سال ۱۹۷۶ تلاش می کرد در مبارزات انتخاباتی، جرالد فورد رییس جمهوری جمهوریخواه وقت را شکست دهد. مسائلی چون تورم، انرژی، عدم رضایت از دولت وقت، و سیاست خارجی در ارتباط با ایران و افغانستان بر مبارزات انتخاباتی حاکم بود.

جیمی کارتر بر این باور است که تشابهاتی بین انتخابات سال ۱۹۷۶ و انتخابات سال جاری وجود دارد.

وی در اين زمينه گفت، «شعار انتخاباتی من تغییر بود وآمریکا آمادگی آن را داشت. تنها تفاوت من با باراک اوباما در این است که من سرمایه انتخاباتی نداشتم.»

اگر چه پیام اوباما برای تغییر، در میان طرفداران او محبوبیت بدست آورده ولی منتقدان آن را بیشتر یک شعار انتخاباتی میدانند.

از سوی دیگرآقای کارتر می گوید اگر سناتور اوباما در ماه نوامبر به مقام ریاست جمهوری انتخاب شود، پیام او برای تغییر حتی در خارج از کشور نیز محبوبیت خواهد یافت.

کارتر اضافه کرد، «او می تواند بگوید در دوران ریاست جمهوری من، کسی شکنجه نخواهد شد. آمریکا در جنگی شرکت نخواهد داشت مگر آن که امنیت کشور مستقیما در خطر باشد و ما پشتیبان حقوق بشردر سراسر جهان خواهیم بود.»

سیاست خارجی ایالات متحده در قبال بحران گروگان های آمریکایی در ایران و اشغال افغانستان توسط نیرو های اتحاد جماهیر شوروی از چالش های ریاست جمهوری جیمی کارتر بود که سرانجام موجب شکست او در انتخابات سال ۱۹۸۰ شد.

اوباما، برای جبران کمبود تجربه خود در زمینه سیاست خارجی، جو بایدن را که سناتور باتجربه ای است به عنوان شریک انتخاباتی خود برگزیده است.

جیمی کارتر معتقد است رابطه سیاسی با روسیه یکی از چالش های رییس جمهوری آینده آمریکا خواهد بود.

کارتر در ارتباط با بحران گرجستان می گوید، «گر چه من از موضع روسیه دفاع نمی کنم، ولی ما باید درک کنیم در حالی که روسیه در همسایگی کشور های متمایل به غرب قرار گرفته، آن کشور چه احساسی به این مساله دارد.»

با وجود این که جیمی کارتر پس از ترک کاخ سفید در سال ۱۹۸۱ به ندرت در صحنه سیاست ظاهر شده و یا در مبارزات انتخاباتی شرکت می کند ولی می گوید برای حمایت از سناتورٍ اوباما آمادگی دارد.

XS
SM
MD
LG