لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۲

حزب دمکرات آمريکا با گزينش اوباما به کانديدائی رياست جمهوری تاريخ ساز شد


در آمريکا، حزب دمکرات رسما باراک اوباما را به کانديدائی اين حزب در انتخابات امسال رياست جمهوری برگزيده است.

اين سناتور ايالت ايلينوی نخستين آمريکائی آفريقائی تباری است که يک حزب عمده سياسی آمريکا وی را نامزد رياست جمهوری کرده است.

رقيب سابق اش، هيلاری کلينتون، سناتور ايالت نيويورک، عصر چهارشنبه در کنوانسيون ملی حزب، هنگامی که نوبت به اعلام رای اين ايالت رسيد، در چارچوب مقررات و ضوابط حزبی، رسما پيشنهاد نامزدی اوباما را مطرح ساخت.

نمايندگان ايالت ها با فريادهای شادی و دست زدن های ممتد از اين پيشنهاد استقبال کردند، و شعار مبارزات انتخاباتی اوباما را برای دگرگونی سر دادند که ميگويد، بله، ما می توانيم.

کنوانسيون ملی حزب دمکرات که در شهر دنور، در ايالت کلورادو برگزار شده است در جلسه چهارشنبه شب همچنين جوزف بايدن، سناتور ايالت دله ور و شريک انتخاباتی اوباما را نامزد اين حزب برای احراز مقام معاونت رياست جمهوری کرد.

بايدن در سخنرانی پذيرش نامزدی حزب گفت سياست خارجی پرزيدنت بوش آمريکا را از هر زمانی ديگر در تاريخ اين کشور کمتر امن و بيشتر منزوی ساخته است.

وی گفت اوباما می تواند، برخلاف جان مک کين کانديدای حزب جمهوريخواه، وضعيت را عوض کند.

وی به نمايندگان گفت بعضی اوقات، زمان بيشتر از يک سرباز خوب، مستلزم داشتن يک رهبر عاقل است.

اندکی پس از سخنرانی بايدن، اوباما با حضوری غير منتظره در صحنه گفت بخود می بالد که بايدن را، در آنچه که سفر پس گرفتن آمريکا توصيف کرد، در کنار خود دارد.

اوباما همچنين از هيلاری کلينتون، و همسرش، بيل کلينتون رئيس جمهوری پيشين قدردانی کرد، که در عين حال تلاشی برای برطرف ساختن شکاف های ناشی از رقابتی طولانی برای کسب نامزدی حزب بود .

بيل کلينتون نيز در سومين روز کنوانسيون سخنرانی کرد. او که در جريان مبارزات مقدماتی برای پيروزی همسرش، هيلاری، تلاش کرده بود ، گفت گرچه کانديدای مورد نظرش برنده نشد اما از مبارزات انتخاباتی او احساس غرور ميکند.

کلينتون گفت باتفاق همسرش، آنچه در توان دارد برای انتخاب اوباما انجام ميدهد.

کلينتون گفت سناتور مک کين، کانديدای جمهوريخواهان، فقط ادامه سياست های دولت بوش را وعده ميدهد.

اوباما عصر امروز، پنجشنبه، در آخرين روز کنوانسيون، در جلسه ای که با حضور هزاران نفر در يک استاديوم روباز فوتبال برگزار ميشود، سخنرانی ميکند.

ال گور معاون پيشين رياست جمهوری آمريکا و بيل ريچاردسون فرماندار نيومکزيکو نيز جزو چهره های سرشناسی هستند که در جلسه پايانی کنوانسيون سخنرانی ميکنند.

ادای احترام به مارتين لوترکينگ پرچمدار حقوق مدنی در آمريکا که چهل و پنج سال پيش در چنين روزی سخنرانی مشهور و موسوم به آرزو دارم را ايراد کرد، بخشی ديگر از برنامه کار کنوانسيون است.

جمهوريخواهان کنوانسيون ملی خود را هفته آينده در شهر سنت پل در ايالت مينه سوتا برگزار ميکنند، که قرار است مک کين در آنجا رسما به کانديدائی حزب در انتخابات رياست جمهوری برگزيده شود.

XS
SM
MD
LG