لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

بانک توسعه آسیا شیوه های نوینی برای ارزیابی فقر درآسیا ارایه می کند


کلادیا بلوم – خبرنگار صدای آمریکا – هنگ کنگ

بانک توسعه آسیا برای ارزیابی خط فقر درآسیا ابتکارهای جدیدی تنظیم کرده است.
بانک توسعه آسیا اعلام کرده است درمنطقه ای که شاهد افزایش بی سابقه قیمتها و چشمگیرترشدن نابرابری سطح درآمدها بوده، راهکارهای جدید این بانک برای اندازه گیری و مقایسه سطوح فقر به سیاستگزاران کمک خواهد کرد.
خط فقر در سراسرجهان به طورمعمول نسبت به درآمد یک دلار و یا کمتردرروز اندازه گیری می شود اما بانک توسعه آسیا براین باور است برای اندازه گیری سطح فقردرآسیا باید معیارهای جدیدی معین کرد که انعکاس دهنده رشد اقتصادی سریع منطقه و اختلاف فزاینده سطح درآمدها باشد.
بانک توسعه آسیا که یک موسسه مالی غیرانتفاعی ست، روزچهارشنبه خط فقر جدید خود درآسیا را اعلام کرد. بر اساس ارزیابی جدید، خط فقر، درآمد یک دلار و ۳۵ سنت در روز تعریف شده است.
بانک توسعه آسیا، برای دستیابی به این رقم، متوسط خط فقر ملی ۱۶ کشور در حال توسعه درآسیا درسال ۲٠٠۵ را معیار مطالعه خود قرارداده است.
خط فقری که با دلار، واحد پول آمریکا ارزیابی می شود درواقع براساس نرخ تبادلات بازارارز نیست و بربنیان ارقام برابری قدرت خرید مقررمی شود.
بررسی برابری قدرت خرید، طبق سبد خرید کالا و مقایسه توان مالی قدرت خرید در سراسرکشورها ارزیابی می شود.
بانک توسعه آسیا می گوید براساس معیارهای اندازه گیری جدیدی که برای بررسی تحقیقاتی خود تعیین کرده فقط به مقایسه قیمت کالاها وخدماتی که قشر فقیرخریداری کرده اند پرداخته است.
علی ایفزال، کارشناس ارشد اقتصادی بانک توسعه آسیا می گوید برای دستیابی به معیارهای جدید بانک با گردآوری اطلاعاتی براساس کمیت و کیفیت کالاها و نیز مراکزی که فقرا برای خرید به انها مراجعه می کنند تعیین کرده است.
آقای ایفزال می گوید برنج کالای مصرفی روزانه شما و یک فرد فقیراست اما ممکن است شما برنج با کیفیت بهترخریدار کنید و فرد فقیرازبرنج با کیفیت پایین ترمصرف کند.
بانک توسعه آسیا می گوید معیارهای متفاوتی برتخمین نمودارهای خط فقردرآسیا تاثیر می گذارند و اندازه گیری خط فقر به شیوه های سنتی که در واقع ارزیابی متوسط قدرت خرید همه مردم یک کشور، من جمله اقشار ثروتمند است، رقمی بیش از یک میلیارد فقیردرمنطقه ارایه خواهد کرد. این درحالیست که با بهره گیری از معیارهای جدید که فقط برقشر فقیرمتمرکز است این رقم به ۸٠٠ میلیون فقیرکاهش می یابد.
علی ایفزال می گوید این اولین باری است که مقایسه خطوط فقر سراسری در آسیا انجام شده است.
وی تاکید می کند با نگاهی به این گزارش، سیاستگزاران می توانند جایگاه خود را با سایرکشورهای منطقه درمقایسه کنند.
علی می گوید درضمن خط فقر آسیا، که با تمرکز برتخمین قدرت خرید فقرا تعیین می شود، به پیش بینی تاثیر تورم براقشار فقیردرمنطقه کمک خواهد کرد.
او خاطر نشان می کند بانک توسعه آسیا، تاثیرافزایش ده درصدی در قیمت غلات، و افزایش ده درصدی در قیمت مواد غذایی برنرخ فقررا نیز تحلیل کرده است.
کارشناس ارشد اقتصادی بانک توسعه آسیا می گوید: «این گزارش نشان می دهد همزمان با افزایش ده درصدی یکی از کالاهای اصلی، تعداد فقرا به سرعت به بیش از ۳۶ میلیون افزایش می یابد. از سویی دیگراگر قیمت کلیه مواد غذایی مصرفی افزایش یابد، با رقمی حدود ۸۵ میلیون فقیردرمنطقه مواجه خواهیم شد. »
بانک توسعه آسیا مصرانه از کشورهای منطقه خواسته است تا با دستیابی به رشد حساب شده تا سال ۲۰۲۰ میلادی، فقررا ریشه کن کنند.
این بانک توجه و تلاش ویژه به کارآفرینی، بهبود شرایط تحصیلی و بهداشتی و نیزامنیت اجتماعی را ازجمله دیگر اولویتهای ریشه کنی فقرنامیده است.

XS
SM
MD
LG